Много човешка болка има в "Празнично семейство" на Йордан Славейков – било поради любовта, която много рядко дава това, което очакваме от нея, било заради света, така често груб и жесток. Но в тези разкази има и една приглушена светлина, една мека утеха, която често търсим и рядко намираме. За любовта, не само в книгата "Празнично семейство", с Йордан Славейков, разговаря Ани Костова в предаването "Аларма".
Йордан Славейков е роден във Враца през 1976 г. Завършва театрална режисура в НАТФИЗ през 2006 г. Специализира актьорство в Москва в Международното лятно театрално училище през 2008 година.
Съавтор е на пиесата "Паякът". Монодрамата му "Виктория" е преведена на украински, сръбски, македонски, руски и английски езици. "Виктория" беше поставена в Република Северна Македония през 2021 година. Предстои поставянето ѝ в България и в Украйна.
Романът "Последна стъпка" е дебютен за Йордан. И година след издаването си му донася две награди – "Сребърен Пегас" за най-добър роман в категория проза от конкурса "Южна пролет", Хасково (2016), както и наградата "Дъбът на Пенчо", връчвана от проф. Светлозар Игов. Романът е и сред номинираните за наградата на Литературен клуб "Перото", НДК. През 2020 година "Последна стъпка" претърпя второ издание.
Сборникът с разкази "Празнично семейство" излиза през май 2022 г.
Снимки – личен архив ФБ профил на Йордан Славейков, изд. Жанет 45
Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство. Киното е "краста" и изисква пълна..
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg