Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нашият Созопол:

Книга и изложба на художествена фотография от Асен Шопов

Снимка: Асен Шопов

Чешкия център в София представя проекта "Нашият Созопол" на един от видните чешки кинооператори от български произход Асен Шопов, който живее и твори в Прага.

Изданието е на три езика и показва нетрадиционния и "импресионистичен" подход на автора към на пръв поглед познати места и сюжети от Созопол, представени по необикновен и различен начин.

Графичният дизайн на книгата-албум е дело на брата на създателя на снимките, българския график Николай Киров.

Художествените фотографии представени в книгата и изложбата са реализирани с помощта на относително новата сублимна технология ChromaLux. Става дума за трансфер на картината върху специален алуминиев панел, където при висока температура и налягане фотографията с висока резолюция е "впечена" в него и не остава само на повърхността. По този начин се постига дълготрайно, впечатляващо изображение с пространствен ефект и с луксозен, модерен дизайн, което не се нуждае от рамкиране.

"Созопол…Тук, като никъде другаде, усещам някаква интимна хармония и постепенно се изпълвам с вдъхновение за нови планове и мечти. Старият град ме загръща с хилядолетните си тайнства, а пък близостта на морето напомня за вечността. Созопол има много, много лица...

През лятото на 2020 г. бях силно впечатлен от атмосферата на странна меланхолия – градът бе полупразен... Реших да се възползвам от уникалната и, да се надяваме, неповторима атмосфера и да снимам любимите места без досадните понякога тълпи от... подобни на мен "курортисти"...

Резултатът е пред вас.

Надявам се тези фотографии да ви помогнат да намерите и запазите в себе си онзи Созопол, който ви е най-близък...", споделя Асен Шопов.

Изложбата може да бъде видяна до 24 март 2023 г.

Асен Шопов е кинооператор и фотограф. Член на Асоциацията на чешките кинооператори AČK, както и на Чешката филмова и телевизионна академия ČFTA. Доцент по филмово, телевизионно и фотографско изкуство и нови медии. През 1978-80 г. учи в Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография в София, в периода 1984-89 г. е студент в пражката Академия за филмово изкуство FAMU, специалност "Кино и телевизионно операторско майсторство". Автор е на изобразителното решение на редица филмови, телевизионни и рекламни проекти, включително и на номинирания за "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм "Желари" (2004). Автор е на няколко фотоизложби.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Дамски пленер "Говедарци" 2024

"Тази година, както всяка година от 26 години, се събираме художнички в село Говедарци по време на сенокоса", обяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните“ организаторът на дамския пленер Йова Чолакова Гочева.  От 27 септември до 6 октомври в галерия "Прегърни ме", допълва тя, ще представим 40 свои платна, нарисувани по време на престоя в..

публикувано на 27.09.24 в 17:05

"Излез от балона" е мотото на София ДокуМентал

Петото издание на Международния документален филмов фестивал София ДокуМентал (Sofia DocuMental) с фокус върху човешките права ще се проведе под мотото "Излез от балона". Форумът ще представи 30 премиерни за България филма, носители на престижни международни награди. Предстоят ексклузивни срещи с режисьорите и разнообразни съпътстващи събития. В..

публикувано на 27.09.24 в 16:27

"Остатъци от вяра" в изложбата на Севда Потурлян

"Остатъци от вяра" е името на изложбата на художничката Севда Потурлян. Картините са посветени на вярата. Нейните творби открехват вратите на нашите стари църкви. Авторката коментира, че иска "да се потопим във вътрешността на тези свети места, храмове на вярата, които предците ни са въздвигали, често с крайно оскъдни средства, но с едно..

публикувано на 27.09.24 в 15:59

Оля Стоянова и природните закони

Спасяват ли ни природните закони? Да, отговаря в новата си стихосбирка Оля Стоянова, по техния начин. Единадесет години след "Улица "Щастие" тази книга отново потвърждава устойчивостта в писането ѝ, пристрастието към определена поетика и теми.  "Как ни спасяват природните закони" е стихосбирка, в която животът пулсира, а енергията се предава и на..

публикувано на 27.09.24 в 10:25