Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нашият Созопол:

Книга и изложба на художествена фотография от Асен Шопов

Снимка: Асен Шопов

Чешкия център в София представя проекта "Нашият Созопол" на един от видните чешки кинооператори от български произход Асен Шопов, който живее и твори в Прага.

Изданието е на три езика и показва нетрадиционния и "импресионистичен" подход на автора към на пръв поглед познати места и сюжети от Созопол, представени по необикновен и различен начин.

Графичният дизайн на книгата-албум е дело на брата на създателя на снимките, българския график Николай Киров.

Художествените фотографии представени в книгата и изложбата са реализирани с помощта на относително новата сублимна технология ChromaLux. Става дума за трансфер на картината върху специален алуминиев панел, където при висока температура и налягане фотографията с висока резолюция е "впечена" в него и не остава само на повърхността. По този начин се постига дълготрайно, впечатляващо изображение с пространствен ефект и с луксозен, модерен дизайн, което не се нуждае от рамкиране.

"Созопол…Тук, като никъде другаде, усещам някаква интимна хармония и постепенно се изпълвам с вдъхновение за нови планове и мечти. Старият град ме загръща с хилядолетните си тайнства, а пък близостта на морето напомня за вечността. Созопол има много, много лица...

През лятото на 2020 г. бях силно впечатлен от атмосферата на странна меланхолия – градът бе полупразен... Реших да се възползвам от уникалната и, да се надяваме, неповторима атмосфера и да снимам любимите места без досадните понякога тълпи от... подобни на мен "курортисти"...

Резултатът е пред вас.

Надявам се тези фотографии да ви помогнат да намерите и запазите в себе си онзи Созопол, който ви е най-близък...", споделя Асен Шопов.

Изложбата може да бъде видяна до 24 март 2023 г.

Асен Шопов е кинооператор и фотограф. Член на Асоциацията на чешките кинооператори AČK, както и на Чешката филмова и телевизионна академия ČFTA. Доцент по филмово, телевизионно и фотографско изкуство и нови медии. През 1978-80 г. учи в Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография в София, в периода 1984-89 г. е студент в пражката Академия за филмово изкуство FAMU, специалност "Кино и телевизионно операторско майсторство". Автор е на изобразителното решение на редица филмови, телевизионни и рекламни проекти, включително и на номинирания за "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм "Желари" (2004). Автор е на няколко фотоизложби.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46