Културният център на Софийския университет представи новата стихосбирка на Ани Илков "До края на смъртта". Премиерата се състоя в театралната зала, която се изпълни докрай с почитатели на високото слово. За книгата говориха академик Иван Тодоров, Боряна Кацарска и Кирил Василев.
Всяка негова нова книга – от първата "Любов към природата" (1989) до новоизлязлата "До края на смъртта" (2022) – предизвиква голям интерес сред многобройните му почитатели и размества с енергията си пластовете на съвременната ни поезия, провокира размисли, освобождава езика.
Поетът Кирил Василев пише за него:
"Мястото на Ани Илков в съвременната българска поезия и литература едва ли може да бъде оспорено. В стиховете си той свърза миналото и настоящето на българската поезия и език с миналото и настоящето на европейската поетическа и културна традиция по начин, по който малцина български поети са успявали да го направят. Едва след стихосбирките на Ани Илков езикът и литературата на Българското възраждане се превърнаха в жива, иронична и възвишена алтернатива на тоталитарния език и неговите безкрайни метастази в политиката, културата, литературата и всекидневния живот на посткомунистическа България.“
Ето едно от стихотворенията в "До края на смъртта" на Ани Илков:
СМЪРТТА НА ОВИДИЙ
като слезеш надолу
по левия бряг на Дунава
сред блата и тръстики
където комари пеят
с човешки глас на латински
и когато стигнеш делтата
на великата бяла река –
там може да се види
как умира Овидий
о, как го тръшва зимата
о, как измръзват жили
и леденеят краката
му и мучат от болка
воловете на съдбата...
Европа Дунава краят
морето е черно
хоризонтът е сив и тесен
зимата пее свойта зла песен
Чуйте репортаж от събитието с участието на Ани Илков, Кирил Василев, акад. Иван Тодоров и Боряна Кацарска.
Снимки – dictionarylit-bg.eu и Културен център на СУ "Св. Кл. Охридски"
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg