Културният център на Софийския университет представи новата стихосбирка на Ани Илков "До края на смъртта". Премиерата се състоя в театралната зала, която се изпълни докрай с почитатели на високото слово. За книгата говориха академик Иван Тодоров, Боряна Кацарска и Кирил Василев.
Всяка негова нова книга – от първата "Любов към природата" (1989) до новоизлязлата "До края на смъртта" (2022) – предизвиква голям интерес сред многобройните му почитатели и размества с енергията си пластовете на съвременната ни поезия, провокира размисли, освобождава езика.
Поетът Кирил Василев пише за него:
"Мястото на Ани Илков в съвременната българска поезия и литература едва ли може да бъде оспорено. В стиховете си той свърза миналото и настоящето на българската поезия и език с миналото и настоящето на европейската поетическа и културна традиция по начин, по който малцина български поети са успявали да го направят. Едва след стихосбирките на Ани Илков езикът и литературата на Българското възраждане се превърнаха в жива, иронична и възвишена алтернатива на тоталитарния език и неговите безкрайни метастази в политиката, културата, литературата и всекидневния живот на посткомунистическа България.“
Ето едно от стихотворенията в "До края на смъртта" на Ани Илков:
СМЪРТТА НА ОВИДИЙ
като слезеш надолу
по левия бряг на Дунава
сред блата и тръстики
където комари пеят
с човешки глас на латински
и когато стигнеш делтата
на великата бяла река –
там може да се види
как умира Овидий
о, как го тръшва зимата
о, как измръзват жили
и леденеят краката
му и мучат от болка
воловете на съдбата...
Европа Дунава краят
морето е черно
хоризонтът е сив и тесен
зимата пее свойта зла песен
Чуйте репортаж от събитието с участието на Ани Илков, Кирил Василев, акад. Иван Тодоров и Боряна Кацарска.
Снимки – dictionarylit-bg.eu и Културен център на СУ "Св. Кл. Охридски"
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg