Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апостолът и неговите идеи във времето

Васил Левски – 150 години безсмъртие

Левски и петте чука на новата българска история

Заветите, идеите, митологиите, политиките и успехите на Васил Левски се обсъждат в това издание на "Гласът на времето" с Тони Николов – журналист и философ, Захари Карабашлиев – писател, драматург, главен редактор на изд. "Сиела", и Андрей Захариев – журналист, документалист, водещ на "История.бг" по БНТ 1.

Разговор за Левски  и “необузданата фантазия, която придобива плът”. “Левски е голямата идея, която пробужда”.

Тони Николов споделя, че много харесва тезата на Стоян Заимов за петте брънки на новата българска история: “Първата е заверата и там е Левски. Втората е въстанието. Третата е кръвта и погромът. Четвъртата е дипломатическият отговор отвън. Петата е войната и освобождението. Всичко това са чуковете, казва Заимов, наковалнята е свободата, а материалът е раята, която трябва да се пробуди. Е, Левски е първият чук, този, който най-силно удря и най-силно ехти след него."

Според Захари Карабашлиев Левски е една изключително силна митологема. “Той може да бъде разглеждан като архетипен образ, който сякаш е написан, измислен. Но неговият живот е живян в плът и кръв. Но Левски, като политическа фигура, е един от първите демократи. Той създава политическа структура, която преди това е създадена, например, в САЩ – т.нар. "grassroots" – от корените. Това, което прави с неговите комитети – селце по селце, паланка по паланка, град по град – е да създаде мрежа, която е достатъчно демократична. Какво повече имаме да откриваме като политическо строителство? Ако за 9 години имаше структура, която да прави това, което е правил Левски – досега нямаше да имаме подобна политическа реалност."

Андрей Захариев припомня фигурата на Иван Касабов, който финансира първите две обиколки на Левски и пирамидалната организация, в която "ти излизаш сам, така че на определените нива никой да не знае за тези над него. Това е завера на организацията, която трябва да има стройна структура. Левски може да бъде разположен в контекста на европейските либерално-демократични идеи. И понеже някои наши националисти се съмняват в европейската идея, според мен Левски щеше да отвори вратата и да ги запита: “Не ви ли срам!?” “Добре че днес България е достойна и равностойна с другите европейски народи” – обобщават накрая заедно събеседниците.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимки – РИМ Карлово

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22

"Потопеното наследство" – една изложба за забравените села под водата

Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..

публикувано на 12.05.25 в 09:52

Абитуриенти от ППМГ Бургас с благотворителен концерт "ПО желание"

Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..

публикувано на 12.05.25 в 09:31

Северняшкият ансамбъл запознава ученици с българския фолклор чрез образователни концерти

Монтана ще бъде домакин на един от образователните концерти на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци “Иван Вълев” – събитие, което има за цел да запознае подрастващите с богатството на българския фолклор. Концертът е част от национална инициатива на ансамбъла, която обхваща множество градове из страната. Повече за проекта разказа в ефира на..

обновено на 12.05.25 в 09:23
Еми Барух

Еми Барух: Истината е важна, свободата е важна

След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Еми Барух , журналистка, общественичка, автор в "Дойче Веле". "Свободата на словото е възможността ти да заявиш себе си, без да се автоцензурираш, да живееш в общество, в което има..

публикувано на 12.05.25 в 08:50