Заветите, идеите, митологиите, политиките и успехите на Васил Левски се обсъждат в това издание на "Гласът на времето" с Тони Николов – журналист и философ, Захари Карабашлиев – писател, драматург, главен редактор на изд. "Сиела", и Андрей Захариев – журналист, документалист, водещ на "История.бг" по БНТ 1.
Разговор за Левски и “необузданата фантазия, която придобива плът”. “Левски е голямата идея, която пробужда”.
Тони Николов споделя, че много харесва тезата на Стоян Заимов за петте брънки на новата българска история: “Първата е заверата и там е Левски. Втората е въстанието. Третата е кръвта и погромът. Четвъртата е дипломатическият отговор отвън. Петата е войната и освобождението. Всичко това са чуковете, казва Заимов, наковалнята е свободата, а материалът е раята, която трябва да се пробуди. Е, Левски е първият чук, този, който най-силно удря и най-силно ехти след него."
Според Захари Карабашлиев Левски е една изключително силна митологема. “Той може да бъде разглеждан като архетипен образ, който сякаш е написан, измислен. Но неговият живот е живян в плът и кръв. Но Левски, като политическа фигура, е един от първите демократи. Той създава политическа структура, която преди това е създадена, например, в САЩ – т.нар. "grassroots" – от корените. Това, което прави с неговите комитети – селце по селце, паланка по паланка, град по град – е да създаде мрежа, която е достатъчно демократична. Какво повече имаме да откриваме като политическо строителство? Ако за 9 години имаше структура, която да прави това, което е правил Левски – досега нямаше да имаме подобна политическа реалност."
Андрей Захариев припомня фигурата на Иван Касабов, който финансира първите две обиколки на Левски и пирамидалната организация, в която "ти излизаш сам, така че на определените нива никой да не знае за тези над него. Това е завера на организацията, която трябва да има стройна структура. Левски може да бъде разположен в контекста на европейските либерално-демократични идеи. И понеже някои наши националисти се съмняват в европейската идея, според мен Левски щеше да отвори вратата и да ги запита: “Не ви ли срам!?” “Добре че днес България е достойна и равностойна с другите европейски народи” – обобщават накрая заедно събеседниците.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Снимки – РИМ Карлово
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg