Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 февруари – Световен ден на социалната справедливост

Снимка: PIxabay

На 20 февруари светът отбелязва Деня на социалната справедливост. Денят е обявен за такъв на 27 ноември 2007 г., от Генералната асамблея на Организациите на обединените нации. На този ден международната общност насочва своето внимание към социалната справедливост и начините за превръщането й в една от непреходните ценности на развитието в глобален план.

Световният ден на социалната справедливост носи специално послание, в което се съдържа важна част от мисията на Министерството на труда и социалната политика. То стои във фокуса на политиките за повишаване на благосъстоянието на българските граждани, чрез осигуряване на пълноценното и равнопоставеното им участие в обществения живот. Този призив е водещ в усилията да бъде гарантирано справедливо разпределение на резултатите от икономическия и социален напредък.

“Вече близо 15  години човечеството отбелязва този Ден на социалната справедливост и не може да се каже, че сме я приближили през последните години. През последната година сякаш сме се отдалечили от състоянието на социална справедливост“, казва в ефира на “Нашият ден“ Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социална политика и бивш министър на труда и социалните грижи.

Според него в основата на постигането на тази социална справедливост не стоят само някакви празни лозунги. До философията за социалната справедливост се стигна на базата и на световната глобализация. Всичко, което става покрай нас, показа колко сме свързани и колко са взаимозависими.

Той  посочи, че в живота на всеки един от нас трябва да има набор от стандарти за живот, които правят едно общество справедливо:  правото на здраве, на образование, на приличната работа, на подходяща храна, правото на подходящо жилище и на персонална сигурност.

“Проблемът за социалната справедливост е проблемът как живеем заедно и по какъв начин утвърждаваме собственото си достойнство и зачитаме това на другия. “, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Огнян Касабов.

Според доц. Касабов чисто исторически днешният ден е въведен във времето на Световната икономическа криза, но след години на глобализация и на отдръпване на развитите държави от тяхната социална функция.

“Социалната справедливост е идеал, към който наистина се стремим – когато живеем заедно, да живеем по-добре. Създаваме норми и правила, които да правят  по-справедлив живота ни заедно и съвместно.

От друга страна, има икономика, които има обективни показатели, има глобализация и там законите на пазара вероятно седят малко по-различно“, казва в ефира на “Нашият ден“ проф. Нели Петрова, председател на УС на Института по социални дейности и практики.

Според нея това, което липсва у нас като усещане за справедливост, е свързано с правото на труд.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46