Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

21 февруари – Международен ден на майчиния език

21-ви февруари - Международен ден на майчиния език.
Снимка: @pixabay

Международният ден на майчиния език по традиция се отбелязва на 21-ви февруари.  В "Нашият ден“ Юлия Анджекарска, координатор проекти на сдружение "Професионален форум за образованието", разказва за едно любопитно събитие – "Научи ме на твоя майчин език".

На 21 февруари от 19:00 ч. в Eduspace Co-working space домакините ще представят няколко забавни игри и викторини. Доброволци, които са част от програмата "Европейски корпус за солидарност" – от Египет, Турция, Румъния, Сирия, Португалия, Германия, Ливан, Ирак, както и от България, ще помагат на участниците да упражнят своите езикови умения и да научат повече за различни култури. 

Майчин език, още наричан роден, е езикът, който човек научава първо, и който човек обикновено започва да усвоява още от раждането си. Родният език на даден човек е основата на неговата социолингвистична идентичност.

Известно е, че обучението по роден език е неразделна част от пълноценното развитие на индивида и важно средство за предаване на езиковото наследство, докато 40% от учениците по света нямат достъп до образование на езика, който могат лесно да говорят или разбират най-добре.

Идеята за отбелязване на Международния ден на майчиния език принадлежи на Бангладеш. Генералната асамблея на ЮНЕСКО през 1999 г. приема идеята. Понастоящем в света съществуват около 7000 езика. В този контекст Международното десетилетие на местните езици в света (2022-2032), под егидата на ЮНЕСКО, предоставя на международната общност възможността за опазването на този основен компонент от световното културно многообразие. 

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Точка Илиева и силата на стенописите в обществения дебат

Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..

публикувано на 25.11.24 в 09:36
Тодор Галев

Тодор Галев: Дезинформацията се потребява за конкретни политически цели

Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията.   "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05