Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

21 февруари – Международен ден на майчиния език

21-ви февруари - Международен ден на майчиния език.
Снимка: @pixabay

Международният ден на майчиния език по традиция се отбелязва на 21-ви февруари.  В "Нашият ден“ Юлия Анджекарска, координатор проекти на сдружение "Професионален форум за образованието", разказва за едно любопитно събитие – "Научи ме на твоя майчин език".

На 21 февруари от 19:00 ч. в Eduspace Co-working space домакините ще представят няколко забавни игри и викторини. Доброволци, които са част от програмата "Европейски корпус за солидарност" – от Египет, Турция, Румъния, Сирия, Португалия, Германия, Ливан, Ирак, както и от България, ще помагат на участниците да упражнят своите езикови умения и да научат повече за различни култури. 

Майчин език, още наричан роден, е езикът, който човек научава първо, и който човек обикновено започва да усвоява още от раждането си. Родният език на даден човек е основата на неговата социолингвистична идентичност.

Известно е, че обучението по роден език е неразделна част от пълноценното развитие на индивида и важно средство за предаване на езиковото наследство, докато 40% от учениците по света нямат достъп до образование на езика, който могат лесно да говорят или разбират най-добре.

Идеята за отбелязване на Международния ден на майчиния език принадлежи на Бангладеш. Генералната асамблея на ЮНЕСКО през 1999 г. приема идеята. Понастоящем в света съществуват около 7000 езика. В този контекст Международното десетилетие на местните езици в света (2022-2032), под егидата на ЮНЕСКО, предоставя на международната общност възможността за опазването на този основен компонент от световното културно многообразие. 

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50