Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панели или ново строителство – кое е по-устойчиво при земетресение?

Снимка: Ани Петрова

Какви биха били последствията за жилищата, които обитаваме при земетресения? Спазват ли се изискванията за безопасност на конструкциите и материалите при новото строителство? Кои са най-честите поводи за повишено внимание или тревога, свързани с конструкцията на стари сгради?

Събеседници по темата в "Нашият ден“ са специалистът по надзор на строителството Петър Рафаилов и урбанистът Емил Христов, експерти от сдружение "Екипът на София".

Съществува ли регистър с актуална информация за типа и състоянието на сградния фонд в столицата?

"Актуален регистър няма. По тази причина в последните години се говори за паспорти на сградите. В момента няма точно знание с изключение на най-новите сгради, какво е състоянието на всяка една сграда, какви са били намесите в нея и какво трябва да се направи", казват експертите.

Според тях изработката на един такъв регистър не би представлявало огромно усилие от страна на местните власти.

Уязвими ли са панелните сгради?

"Важно е кога е строена съответната сграда и нейното ниво на поддръжка", казват те:

"Повечето панелни сгради са строени преди 70 и някоя година по съответните стандарти, те се водят гъвкава конструкция, могат да реагират добре на земетресенията, от една страна, от друга, именно поради тази гъвкавост, която се изразява в движенията на панелите, връзките между тях са много важни за здравината на цялостната конструкция."

Емил Христов, Петър Рафаилов (в дясно) и водещата Христина Симеонова

Те подчертават, че първите панели са с по-малко връзки между тях и посочват, че е много важно да бъдат обследвани тези ключови елементи и да се види какво е тяхното състояние.

"Това, което се наблюдава в масовия случай при панелните сгради, е премахването на т.нар. "фасадни панели", което пак е нарушение и е редно да се направи със становище на специалист", предупреждават експертите.

Според тях най-големият враг на панелните сгради са атмосферните влияния:

"Най-честият проблем на сградите е липсата на поддръжка на покрива, отводняването, а точно водата и корозията са най-големият враг за този тип конструкция."

Новото строителство...

Експертите твърдят, че всяка нормативна уредба, действаща с днешна дата, всъщност е със завишени изисквания към сградите и строежите. Те посочват, че изискванията, специално за конструкциите, са много завишени.

"Има доклади за това, че 90-те години биха могли да бъдат период, в който надзорът е бил по-слаб", казват още те.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40