Една от тъжните констатации, които показват данните на Националната статистика за потреблението на културните продукти у нас, е групата от 20 процента от домакинствата, които не могат да отделят повече от 0.5 процента от доходите си за културни дейности.
"Ще констатираме това, докато държавата не проведе целенасочена политика по темата – казва Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата – В тази трупа са пенсионерите, хората с ниски доходи, разнообразни са границите на разделението. Би следвало това да насочи политиките към маргинализираните групи, изключени на практика от културното участие.
Ефектът от тези политики обаче няма да се види на секундата, дори няма да е в рамките на един политически мандат и правителствата предпочитат един капиталов разход, но да се забележи веднага. В предизборни дебати политиците подкрепят свободно всичко, но като влезе новият екип на Министерство на културата, тези политики се забравят."
Според Диана Андреева в рамките на институтите, които се финансират с публични финанси, трябва да се определя диференцирана ценова политика и да се разработи ваучерна система.
"Социалният ефект не трябва да отсъства от Народния театър. Това, което се случи с Джон Малкович, е, че човекът, който си закупува билет, го прави от гледна точка на престижа. Все едно да си направиш селфи от Миланската скала. Цената от 400 лева обаче буди възмущение. Приехме го като единичен акт, но това повдигна много въпроси."
Още коментари за данните на Националния статистически институт и какви политики трябва да се приложат, за да няма изключени от културните дейности хора, чуйте в "Какво се случва".
В пространството на Художествената галерия в Казанлък живописните творби на Силвия Попова се вият и създават усещане за захвърлени змийски кожи. В съчетание с камъните, те създават у зрителя – по наименованието на експозицията – "Области от особен интерес". Разположени са сред платната по стените и ето как кураторката Весела Ножарова обяснява..
"ЖАР. Брут арт изложба на Христина Попова" се открива на 25 юли в с. Нови хан. Ще бъде представен албум с нейни рисунки и текстове в читалище "Иван Вазов - 1928" от 17 часа. Преди това от 15 часа ще се проведе керамично ателие, а от 18 часа започват литературно четене на сцена Кервансарай "Калето". В него ще участват Албена Макарова, Борислав..
В литературния салон на "Хумор и сатира" отново ще стане дума за любов! Любовта към света около нас, към ближния, пък бил той и костенурка, към Прекрасната дама, която може да е госпожата от долния етаж. Любовта, която се бори, която преодолява препятствия и която побеждава! Актьорите Добриела Попова и Иван Петрушинов ни пренасят в динамичния..
В епизод 599 "Трамвай по желание" среща своята публика с популярните актриси Анна Петрова и Ани Михайлова. Най-новият проект на Анна е спектакълът "Луксозен мъж за ежедневна употреба" – нова българска комедия написана специално за актрисите Ани Михайлова, Боряна Павлова и Анна Петрова. Какво очакваме от един луксозен мъж? Лабиринт от..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg