Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Иван Тодоров, който е вдъхновен от човека

Снимка: личен архив

Едва на двадесет и две години, Иван Тодоров, художник и студент в Национална художествена академия, има зад гърба си десетки изложби и изяви и въпреки младостта си е продал почти всички картини, които е нарисувал.

Творческият му път започва в град Плевен, а неговият дядо го насърчава още от ранна детска възраст да рисува. Заради умението на дядо му да сътворява човешка фигура с лекота и само с няколко движения на молива, човекът се превръща в най-голямото вдъхновение за Иван. Неговият дух, съзнанието му, присъствието му в света, но най-вече върху платната.

Иван Тодоров завършва Художественото училище в Плевен със специалност живопис. Там започва и стремежът му към натрупване на практически и академични знания в живописта. Записва се като студент в НХА, отново със специалност живопис, обучавайки се в 50-то ателие при проф. Десислава Минчева и проф. Ивайло Мирчев, за които разказва с голямо уважение и благодарност.

В разговора за предаването "Какво се случва" Иван споделя, че за млади творци като него има място в България. Развълнуван е от възможностите, които се предлагат, но разказва и за труда, постоянството и усилията, необходими за постигане на творчески успехи. Говори за своите собствени пречки, за това как ги преодолява, за все по-силно напиращата нужда от изкуство в света и за добрината у децата, на които преподава. 

Най-развълнуван е за предстоящият си проект дипломна работа и защита, с които приключва четиригодишната му бакалавърска степен в НХА. Разказва за съчетанието на класическа живопис и съвременните средства, както и детайли за това какво можем да очакваме от проекта. 

Чуйте целия разговор с Иван Тодоров в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56