В студиото с изкуствоведа Десислава Димова разговаряме за проекта на фондация "Българска култура и изкуство" – "Колекция съвременно българско изкуство", който свързва Фондацията с Националния музей за модерно изкуство "Център Жорж Помпиду" - Париж, Франция. Тя изследва и отношението и интереса на художествените галерии зад граница към творчеството на съвременните българските художници…
Началото на инициативата, да се изберат творби на българското изобразително изкуство, които да станат част от колекцията на Националния музей за модерно изкуство "Център Помпиду", се заражда още през 2016 година.
"През 2016 година имаше голяма колекция дарение на руско изкуство за музея Помпиду, която имаше невероятен успех и тя беше повод за концентрирано представяне на голям брой произведения в музея. И тогава, по стечение на обстоятелствата, аз се оказах правилният човек на правилното място, благодарение на моите професионални контакти с колеги от Националния музей за модерно изкуство "Център Жорж Помпиду" и тогавашния директор – Бернар Дистен. И аз им предложих да направим нещо подобно в подходящ за България мащаб и за българското изкуство. И така през 2018 г. пристигнаха двама куратори от Центъра, заедно с директора. Започнахме процедура по подбор, която е дълга и сложна, защото идеята е произведенията не просто да са представителни за съвременното българско изкуство, но и да бъдат в диалог със съществуващата колекция – международна, световна – на центъра "Жорж Помпиду".
Десислава Димова сподели и други интересни факти за проекта на Фондацията – "Колекция съвременно българско изкуство" – и за предстоящата изложба. А в разговор по телефона с Дора Чаушева, директор на Националния музей "Васил Левски" – Карлово, научаваме за най-важните прояви, които се организират в музея, по повод 150-годишнината от гибелта на Левски.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg