Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателят Сергей Лебедев гостува у нас

Два от петте романа на младия руски писател и журналист Сергей Лебедев вече са преведени у нас и авторът им спечели много читатели. Писателят гостува в София, срещна се с тях на живо и отговори на многобройните въпроси, които естествено бяха свързани с войната. Още с първата си излязла у нас през 2020 книга "Предел на забравата" (превод и на двата романа Денис Коробко) Лебедев направи впечатление с писателското си майсторство за своите 28 години. Темата на романа му също изненадва – паметта и забравата за годните на съветските лагери в Далечния север, за които съвременното поколение млади хора почти не знае, не се е справило с тази травма и сякаш миналото остава затрупано под пепелта на времето. Книгата прави точно това – преработва това минало със средствата на високата литература и получава подобаващо признание. Преведена е на 15 езика, а у нас получава наградата на Съюза на преводачите.

Последният роман на Лебедев "Дебютант" също е отличен с номинации за две европейски награди – "Ангелус" и "Ян Михалски". В него писателят в известен смисъл продължава темата с разказ за днешна Русия, за злокобните експерименти с химически отрови, за тайните служби, за етиката в науката и служенето на злото през историята на учен, изобретил отровата "Дебютант". Не е трудно да свържем романа с отравянето на Сергей Скрипал с "Новичок". Авторът разказва в послеслова си към българския читател за това как този криминален случай е отключил написването на книгата. Този послеслов завършва с пост скриптум от 05.07.2022: 

"Изминаха повече от четири месеца от онзи черен ден, 24 февруари 2022 година, когато Русия нападна Украйна открито и практически с всички сили на своята армия. Злото, което Русия беше отгледала в себе си, изведнъж стана явно, разкри се пред целия свят. Но това зло не се е родило за една нощ, не се е появило тук и сега. То зрее отдавна, още от времето на Чеченските войни, и оставя следи, отровни следи: отравянето на семейство Скрипал в Солсбъри през 2018 година, отравянето на опозиционера Алексей Навални през 2020 бяха някои от тях. Самата атмосфера в страната се оказа отровена: с лъжи и страх. И разбира се, с омраза към Украйна и към Запада, която беше – и продължава да бъде – усърдно раздухвана от държавните медии.

След като не срещна никаква вътрешна съпротива, режимът на Путин се реши на по-голяма война, която се води на същата земя като Втората световна някога. Той се реши да извърши още едно престъпление, защото предишните, както малки, така и големи, останаха безнаказани."

Прочетете книгите на Сергей Лебедев.

Снимка – изд. Кръг

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05