Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доника Костадинова:

Защо родител на дете със специални нужди решава да стане ресурсен учител?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Доника Костадинова е ресурсен учител в 60-о ОУ "Св. св. Кирил и Методий" в София. В "Нашият ден“ тя споделя какви са методите и техниките, които ресурсните учители ползват във всекидневната си работа с деца със специални образователни потребности.

"Всеки ресурсен учител трябва да бъде много креативен, защото ти може да си създал един план за часа и в последствие той коренно да се промени спрямо настроението на детето, спрямо неговите трудности“, казва тя.

Според нея интерактивните методи успяват да привлекат вниманието на детето и да предизвикат неговия интерес към учене.

Всяко едно ново дете, с което работи ресурсен учител, е предизвикателство. Когато преподавателят навлиза в детския свят, е нужно да е изключително деликатен и отговорен. Той трябва да бъде внимателен какви отпечатъци ще остави, защото те са определящи за решенията, които детето ще вземе след време.

Когато технологиите се използват с мярка и осъзнато, те са незаменим ресурс, който обогатява знанията на учениците.

От няколко години Доника Костадинова развива в социалните мрежи "Ученето може да е лесно“. Там тя споделя своите добри образователни практики както с родители, така и с колеги си. Успяла е да създаде една своеобразна общност, защото самата тя е родител на дете с аутизъм. 

"Необходима е информационна кампания за дейността на ресурсния учител и какво прави той в училище“, допълва тя.

В училището, където тя работи един ресурсен учител, работи с 12 деца или на всеки ученик се падат по 2-3 часа седмично, което е крайно недостатъчно.

Необходимо е да се увеличи финансовият ресурс, защото в момента много малко училища могат да си позволят ресурсни учители.

Чуйте подробности в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Стоян Денчев, Нина Цанева и доц. Диана Стоянова

Университетът по библиотекознание и информационни технологии чества 75-годишнина

Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..

публикувано на 13.05.25 в 10:15

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22

"Потопеното наследство" – една изложба за забравените села под водата

Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..

публикувано на 12.05.25 в 09:52