Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доника Костадинова:

Защо родител на дете със специални нужди решава да стане ресурсен учител?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Доника Костадинова е ресурсен учител в 60-о ОУ "Св. св. Кирил и Методий" в София. В "Нашият ден“ тя споделя какви са методите и техниките, които ресурсните учители ползват във всекидневната си работа с деца със специални образователни потребности.

"Всеки ресурсен учител трябва да бъде много креативен, защото ти може да си създал един план за часа и в последствие той коренно да се промени спрямо настроението на детето, спрямо неговите трудности“, казва тя.

Според нея интерактивните методи успяват да привлекат вниманието на детето и да предизвикат неговия интерес към учене.

Всяко едно ново дете, с което работи ресурсен учител, е предизвикателство. Когато преподавателят навлиза в детския свят, е нужно да е изключително деликатен и отговорен. Той трябва да бъде внимателен какви отпечатъци ще остави, защото те са определящи за решенията, които детето ще вземе след време.

Когато технологиите се използват с мярка и осъзнато, те са незаменим ресурс, който обогатява знанията на учениците.

От няколко години Доника Костадинова развива в социалните мрежи "Ученето може да е лесно“. Там тя споделя своите добри образователни практики както с родители, така и с колеги си. Успяла е да създаде една своеобразна общност, защото самата тя е родител на дете с аутизъм. 

"Необходима е информационна кампания за дейността на ресурсния учител и какво прави той в училище“, допълва тя.

В училището, където тя работи един ресурсен учител, работи с 12 деца или на всеки ученик се падат по 2-3 часа седмично, което е крайно недостатъчно.

Необходимо е да се увеличи финансовият ресурс, защото в момента много малко училища могат да си позволят ресурсни учители.

Чуйте подробности в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..

обновено на 29.11.24 в 09:37

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04