Иновативна платформа развива нови образователни практики в полза на приобщаващото образование. Тя обединява родители, учители, деца и специалисти на едно място. Безплатните ресурси и статии дават възможност за обмяна на опит и добри практики.
"Идеята ни беше да създадем онлайн платформа, такова виртуално пространство, където още с влизането всеки да може да намери това, което търси и му трябва, за да бъде приобщаването в училище и извън него по-лесно. С времето то се превърна в платформа за споделяне на добри практики, за което сме много благодарни на учители и специалисти, които споделят опита си."
Това казва в интервю за БНР Ива Бонева, социален педагог и изпълнителен директор на Сдружение "ЕЛА“. Тя допълва, че платформата предлага ресурс за социално-емоционално учене, както и за конкретни техники и инструменти в клас.
Емоциометърът представлява табло, което е разделено на четири квадранта, в които всяко дете, като влезе в класната стая, може да отбележи как се чувства. Тази своеобразна игра помага на децата да се научат да разпознават, категоризират и владеят собствените си емоции.
Децата много по-лесно постигат академични успехи, общуват пълноценно със съучениците си и създават трайни приятелства, но едновременно с това успяват да разпознаят чуждите емоции и да покажат емпатия. С напредването на технологиите знанията са на един клик разстояние. Ролята на училището е да ги научи да учат, да взаимодействат със себе си, да им помогне да пораснат отговорни граждани. Да могат да отсяват информацията, до която имат достъп, и да мислят логически и критично, смята Бонева.
Иновативна платформа priobshti.se дава много техники, идеи, примери как това да се случва. Моделът "Едно училище за всички" предлага варианти за изграждане на приобщаваща училищна среда, която да откликне на многообразните нужди на своите ученици и учители.
Чуйте подробности в звуковия файл.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg