Как протича резитбата в градините на Розовата долина? Какви са новите изкупни цени на маслодайната роза и бъдещето на розовото масло?
“Днес ще приключим с резитбата. Това е изключително важен процес, изрязва се всичко сухо и болно, за да могат да се пускат нови филизи и да се подмладява самото растение, за да има добри доходи. Ако две години се пропусне този процес, самото растение започва да изсъхва“, казва в ефира на “Нашият ден“ Велина Иванова, розопроизводител от село Московец, Карловско.
Поради неблагоприятните финансови условия, много от масивите около мен не са рязани две години и в момента вече са полусухи. Това за съжаление са едни загубени масиви.
Тя споделя пред БНР, че изминалите четири години са били много трудни за бранша – изкупните цени са били много ниски, а килограмът е бил продаван под самата му себестойност. Имало е и липса на берачи.
Иванова разказва още, че в този период са компенсирали загубите с други доходи от други дейности. И сподели, че има индикации, че тази година изкупните цени е възможно да бъдат по-високи:
“На много ранен етап започнаха да ми звънят различни изкупвачи. Това е индикация, че ще има интерес тази година към розовия цвят. Дочуваме, че цените ще се вдигнат доста. Това е много добра новина.“
Относно дискусиите, свързани с етикетирането на продуктите с българско розово масло като токсични…
“Никак не е благоприятно да тръгват такъв тип съмнения или пък българското розово масло да бъде определено като химически продукт, а не натурален. Има разделение на биологично и конвенционално отглеждани рози. Ние отглеждаме конвенционално розата. Много от масивите, които са биологични, се справят много трудно. Има страшно много болести, които биологичните препарати не могат да унищожат. В същото време добивът е много по-малък. Замислих се дали да не бъдем биологично земеделие, все пак останахме на конвенционално, но мога да ви уверя, че спазваме пълния списък с препарати, които са разрешени“, посочва още тя.
Според нея е добре в бъдеще да се помисли за сериозна и ефективна организация на розопроизводителите в страната.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Стоев , икономист, автор на платформата..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..
Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..
История, памет и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg