Величка Георгиева и Антоанета Толтукова са майсторки от Задруга на майсторите на народни и художествени занаяти в София. Те са и дългогодишни партньори на Националния етнографски музей в работилничките за мартеници.
Директно от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките в “Нашият ден“ те разказаха как се изработва мартеница.
Те обясняват, че се взема един бял и един червен конец, най-добре е конците да са вълнени. В тази работилница те се стремят да използват традиционни материали за изработка на мартеници – да има по-малко изкуствени прежди. Преплитането на червения и белия конец всъщност е традиционната мартеница. Започва се с преплитането и връзване на възел в началото, усукват се двата конеца в различни посоки и след известно време се съединяват.
Плетене на мартеница…
Използва се една кука. Изплитат се 20-ина сантиметра от единия цвят – бялото или червеното – и върху него с другия цвят се наплита без наметка. Може да се вгради мънисто, за предпочитание е то да бъде вълнено върху естествената вълна не отиват пластмасови мъниста. Получава се много приятна мартеница, споделят майсторките.
Какво символизира мартеницата - чуйте в звуковия файл.
Чуйте пълните инструкции за изработка на мартеница в звуковия файл.
"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg