Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга разказва историята на Докторския паметник в София

"Докторският паметник в София. Изследвания и документи" е първото официално публикувано изследване у нас, което събира уникални и неизвестни свидетелства, свързани с историята на монумента. Книгата, която беше представена в навечерието на 145-годишнината от Освобождението на България, запълва отсъствието на документи в българските архиви по темата и създава една цялостна картина на историческата памет за монумента. В нея са поместени и нови изследвания за това как е изграден той в сърцето на София, представена е и малко познатата биография на автора на паметника – архитект Антонин Томишка.

В "Докторският паметник в София. Изследвания и документи" може да бъде открит и списъкът с имената на всички, които са изписани върху монумента – 531 имена на загинали лекари, медицински сестри и санитари. Поместени са също така и списъците на събираните доброволни пожертвования, както и документи от Руския държавен военноисторически архив за изграждането на паметника. Автори на книгата са учените историци Елена Бугарчева, проф. Нина Дюлгерова, д-р Радосвета Кирова, д-р Радослав Симеонов и изкуствоведката проф. Благовеста Иванова. Изданието е резултат от проучванията и логистичната дейност на български и руски историци, изкуствоведи, военни и дипломати.

"Трудно се вадят такива документи от руските архиви, освен това те се опазват там специално и невинаги се дават, особено на чужденци", каза в "Артефир" проф. Благовеста Иванова.

От Международната конфедерация на генералите, адмиралите и офицерите от резерва със седалище в Москва са съдействали за своевременното и безплатно предоставяне на документи от руски архиви, свързани с проучвателната работа по време на подготовката на изданието.

"С тази книга смея да кажа, че сме направили първата стъпка в изследването на този толкова интересен и единствен съвсем доскоро паметник в света", добави още проф. Иванова.

Докторският паметник в София е построен благодарение на доброволните средства, събрани от оцелелите участници във Руско-турската освободителна война и е уникален с това, че почита паметта на медиците, загинали по време на военните действия. Тържественият монумент е част от нашата история вече 145 години.

Монументът е с една класическа структура, той представлява пресечена пирамида, която води началото си още от древен Египет. Внушителен храм, който се явява като символ за обединението на народа.

"Паметникът е точно един такъв монумент в памет на загиналите медици, които са се сражавали на бойните полета и са помагали на участващите в битките за тяхното спасение. Какво по-хуманно от това! И какво по-хуманно от това да говорим в днешното време за хуманността и в името на развитието на доброто бъдеще", твърди проф. Благовеста Иванова.

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимка – СБЖ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ноти от мелодията на живота" събира истории за известни личности

За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към  Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова,  Емил..

публикувано на 05.02.25 в 11:27

Ах, това вариете!

Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови артистични директори са били имена като Николай Николаев, Хачо Бояджиев, Вили Цанков, Сотир Майноловски, Николай Георгиев. Сериозно наводнение през 1991 година нанася непоправими щети на..

публикувано на 05.02.25 в 10:32

Космическо пътешествие чрез късометражно кино: Вход свободен!

Днес от 18:00 часа в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" в Стара Загора ще се проведе специална прожекция на късометражно кино, организирана от "Кинематограф". Темата на събитието е "Земята и Космоса", а зрителите ще имат възможност да се насладят на селекция от късометражни и документални филми, посветени на връзката между нашата..

обновено на 05.02.25 в 10:25

Обикновените хора в необикновени времена – фоторазказ от Украйна

Съвместна фотоизложба на двама фотожурналисти, Румен Сарандев от БНР Варна и Олександър Барон от Одеса, представя през обектива стремежа на обикновените хора да запазят нормалния живот в ненормалните условия на война. Събитието ще се състои в Галерията на "АРТ център 3" в Плевен, а откриването е на 5 февруари от 17:30 ч . Изложбата показва..

обновено на 05.02.25 в 09:58
Нинко Кирилов

Нинко Кирилов – поетът на февруари в Столична библиотека

Нинко Кирилов е "Поет на месеца" в поредицата на Столична билбиотека.  Тази вечер в Литературния клуб към Столична библиотека от 18:30 ч. ще се проведе среща с поета и създател на платформата "Писатели без книги". В "Нашият ден" Кирилов заявява, че очаква тазвечерното събитие да разчупи ежедневието и да надскочи битовите теми – няколко..

публикувано на 05.02.25 в 09:53