Изборът на висше образование в чужбина е свързан с редица фактори и възможности, пред които се изправят немалък брой млади хора в България. Доколко този избор е осъзнат и какво е необходимо, за да си успешен в инвестицията "висше образование”, която понякога предопределя целия живот. Университет в чужбина – все още ли е модерно да се учи в чужбина? Какви са тенденциите и кои са най-предпочитаните специалности?
"Това е въпрос на личен избор, който трябва да бъде обоснован и обмислен“, казва в "Нашият ден“ Ели Тончева, основател и управител на една от най-големите консултантски агенции.
Според нея българските кандидат-студенти, особено отличниците на випуските, избират в голямата си част да учат в чужбина. За това има доста сериозни основания. Университетите в чужбина предлагат отлични условия за обучение, тъй като имат база, която отговоря на съвременните изисквания. Програмите, по които се обучават студентите, са съобразени с изискванията на бизнеса и индустрията. Завършвайки дадена програма, младият човек веднага може да започне работа в съответната сфера, в която желае да се развива. Много от студентите в годините на своето обучение работят по реални проекти, което ги потапя в работна среда. Западните университети държат да се изградят т.нар. "меки умения", които са особено ценени от бъдещите работодатели.
"Ако се сравняват таксите на частните университети в България, са съпоставими, а може и да са по-високи от тези на частните университети в чужбина. Има страни, в които университетите нямат учебни такси или таксата е административна. Като пример можем да посочим Австрия и Германия“, посочва Ели Тончева.
Тя допълва, че младите хора не бива да разчитат на доходите от почасова работа, защото в крайна сметка те са отишли да следват.
Италия, Япония, Белгия са били най-популярните дестинации за обучение през изминалата година. Традиционно Австрия и Германия продължават да привличат български студенти.
Специалностите по архитектура, медицина, психология, право продължават да бъдат търсени. Сред специалностите на бъдещето са киберсигурност и етично хакерство, креативен бизнес, компютърни науки, биомедицина, дигитален маркетинг и др.
Обикновено завършилите в чужбина се връщат в България и много от тях имат самочувствието и знанията да създадат свой бизнес или да създадат стартъп компания, пояснява Тончева.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg