На 84-годишна възраст почина художникът Георги Чаушов. Известен е с карикатурите си във вестник "Стършел" – сатирични графики, наситени с безкомпромисна ирония във времена, в които единици си позволяваха вътрешната и външна свобода да критикуват тоталитарния режим. Карикатурите му съдържат много философски пластове – затова са актуални и днес, едни философски притчи, с особена ирония, понякога изказана в на пръв поглед наивна рисунка. Ще бъде запомнен с таланта си, с характера си, с величието и гениалността си като мислител.
Карикатурата му "Хайдушко хоро", публикувана през ноември 1989, предрича с остра яснота бъдещето на България – Тодор Живков се спъва и полита надолу, все още размахвайки бялата кърпа на водач (превърната в бяло знаме), а неговите съпартийци продължават танца, криейки лицата си с куфарчета и укази, някои от тях се отдалечават по чорапи.
Георги Чаушов създава и знаковият тъмнокос Сънчо, летящ през пролетта с щъркели. Автор е на книгите "Въведение в триализма", "Физическата Вселена", "Моят непривичен свят" и "Измислици". Съпруг е на нашата колега Ивайла Александрова.
Ето какво сподели писателят Михаил Вешим в "Артефир":
"Той беше човек с особено и невероятно чувство за хумор – Чаушово чувство за хумор... В онези несвободни времена той беше един свободен човек. Георги Чаушов е карикатурист от ранга на Бешков. Не само художник, а и мислител. Много съм се чудил защо той напусна "Стършел" и излезе от българската карикатура. Той беше и много чепат характер, защото, както е казал Далчев, "има много таланти, но малко характери в българската култура". На Чаушов принадлежи една крилата мисъл, че работата в "Стършел" превръща гения в талант. Може би той не искаше да се превърне в талант, а да остане гений... Остана си, обаче го забравиха... Не само времето, но и занаятът на сатирика е такъв – мигновена реакция на случващото се. Но никой не се сети за него тези 30 години, докато се оттегли в едно севлиевско село (Бериево), за да мисли върху философски проблеми, които ги има в тия три негови книги. Особен човек беше – такъв българин рядко се ражда, търсещ човек. Отиде си забравен – малко по български."
За своя приятел си спомня и писателят Емил Андреев:
"Като автор философ, той влезе в едни много сериозни дълбочини – той създаде т.нар. "идеология на триализма" – светът като триада. Много сериозни и дълбоки книги. Той беше човек на Вселената, за мен Георги Чаушов е един наистина гениален човек и все повече ще бъде преоткриван. Георги беше едно уникално същество и беше и пример за подражание, защото никога не се оплакваше. Да, заслужаваше да му бъдат дадени награди... Но той беше достоен мъж. И остаря като катедрала. Величав човек!"
Светла му памет, или както казват сатириците, Смешна му памет!
Снимки – личен архив
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен..
Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg