“По отношение на инфлацията България не е в най-лошото положение. Имаше държави в ЕС, които имат и по-висока инфлация през 2022 г. – Чехия, Естония, Латвия, Литва, Полша има инфлация, подобна на нашата. От друга страна, в Еврозоната тя е значително по-ниска, макар и там също да е по-висока от обичайната“.
Това каза пред БНР икономистът Щерьо Ножаров.
“Какви грешки сме допуснали на вътрешно ниво, е по-важният разговор, тъй като се надявам да предстои разговор за бюджет през 2023 г., това наистина е важно и в икономическата политика, особено през 2023 г.“, посочи още той.
“Имаше много грешки в икономическата политика, особено през 2022 г., тъй като паричната политика беше рестриктивна, докато бюджетната – експанзивна. Това доведе до големи проблеми. От друга страна, в бюджета на българите много повече тежат разходите за храни, за енергия и за здравеопазване. Според мен това са около 66% от него. За сравнение в Западна Европа тази цифра е наполовина. Много по-силно се усеща повишаването на цените в малката потребителска кошница, отколкото в Западна Европа. Това е другата причина за общото усещане на инфлацията у нас."
Според Ножаров пикът на инфлацията е бил ноември, сега тя спада и тази година ще спадне наполовина, тъй като в момента коментираме данни за 2022 г. Това ще доведе и до спад на цените на малката потребителска кошница.
“След около два месеца ще излязат и сезонните храни и цените на редица стоки ще поевтинеят“, коментира още икономистът в ефира на “Нашият ден“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и..
Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg