Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура:

Защо трябва да помним 10 март 1943 г.?

Снимка: БГНЕС

Годишнината от спасяването на българските евреи предизвика бурни страсти сред историците и хората. Спомени от първо лице съдържа специалният репортаж на Феня и Искра Декало за БНР от Израел.

Преди 80 години на 10 март 1943 г. след силен обществен отпор властите спират депортацията на евреите от старите предели на България. Две подписки, в които се четат имена на професори и на общественици, подкрепят противоположни становища по повод случилото се на 10 март 1943 г. в София. Едните изтъкват, че спасението не е пълно ,щом се е допуснало 11 343 евреи от Македония и Тракия да бъдат депортирани в лагера на смъртта Треблинка, от където само 12 са се завърнали. Другите изтъкват, че освен спасените 50 хиляди евреи от старите територии, негласно, истински герои са били служители на външно министерство, които са издавали транзитни визи и или разрешения за лечение по българското черноморие на евреи от западна Европа.

Независимо от медийните спорове, в сърцата на почти всички евреи от Израел, родени в България, е останала благодарност за това, че са останали живи и любов към родината и нейния народ.

Какво си спомнят за живота от онова време в "Тerra Култура“, споделят адвокат Моше Алони, един от инициаторите за кандидатурата на Българската православна църква за Нобелова награда за мир за спасяването на българските евреи, както и Леон Ели, един от  влиятелните критик на сценично изкуство в Израел.

"Бил съм съвсем малък, както знаете, детските спомени за избирателни. Но добре помня съседите ни българи, живеехме на улица "Искър“ до момента, в които баща ми трябваше да преустанови работа, а той имаше рекламна агенция. Някак тихомълком съседите започнаха едни след друг по техен неписан график да носят храна. Самите, меко казано, не тънеха в разкош, но повечето имаха роднини на село и все се намираше, какво да ядат. Споделяха го с нас“, споделя адвокат Моше Алони.

И допълва, че изселването отвежда семейството му във Видин, защото това е била възможно най-лесната точка за планираната бъдеща депортация. Все още помни вкусът на чашата студена вода.

Леон Ели пази още спомена как членовете на профашистката младежка организация "Бранник“ са чупили витрините на еврейските магазини по софийските улици. След изселването семейството, първо, е разпределено в Казанлък, а по-късно се установява в село Тлачен. Малкият Леон се научава да дои крави и така става приятел със селските деца, а баща му е лекар на селото.

"И понеже баща ми беше офицер от Българската армия, той вместо с шестолъчка ходеше с едно жълто копче“, казва Леон Ели.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искаме ли Христос в живота си?

Като избягваме да се взираме в злото на този свят, рядко си задаваме въпроса за неговата причина. Случили ни се нещо неприятно, достигне ли ни нещастие, сме склонни да припишем вината на хората, които са около нас, но трудно я търсим в себе си. Вгледаме ли се в своите постъпки ще разберем, че и на нас ни се случва нерядко да грешим. Понякога..

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Религията и религиозните войни

Религията е универсален и всеобхватен факт. Няма период в историческото развитие, когато човекът да не е бил религиозен. Науката не познава съвременна или древна нерелигиозна култура. Предвид всеобщността на религията несъмнено причината за нейното пораждане трябва да бъде обща за цялото човечество. Когато нещо е всеобщо и универсално, то..

публикувано на 19.10.24 в 12:35

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00