Теодора Пейчинова, директор на Историческия музей в гр. Батак – представи обектите, които са част от музейната структура, и разказа за музейните реликви, свързани с освобождението на България от османско владичество. "Музеят в Батак, откакто е създаден до днес, почива три дни в годината: на първи януари, на ден Великден и на 24 януари. През всички останали дни е отворен за посетители и е желано място от всеки българин, който е дошъл в Батак. Историческият музей е създаден през далечната 1956 година. В годините се разраства и днес музейният комплекс има три обекта – сградата на Исторически музей - Батак, етнографска експозиция Балинова къща и Шарова къща, която използваме за библиотека и за галерия."
Една от важните музейни задачи, според Теодора Пейчинова, е реализирането на общи проекти с другите български музеи. „Партнираме си много с музеите, обменяме изложби, което е един начин музеят да се представи пред по-широка публика. За тази цел правим много мобилни изложби, които лесно гостуват, с доста систематизирана информация. Представят не само колекции, но и събития, важни за един музей.“
Тя сподели също, че е важно да се развива комуникацията и сътрудничеството и с частните музеи. Както и че е необходимо да се обърне повече внимание на публиката и възможностите за нейното приобщаване към музеите. "Изискванията за частните музеи трябва да са същите, каквито са изискванията за съществуващите държавни музеи. Защото ние стриктно се придържаме към Закона за културното наследство и Закона за закрила и развитие на културата. В последните години се откриват частните музеи, и се отварят различни атракциони, на разни места. Би трябвало хората да се замислят "какво искам да видя и какво искам да науча?!" …Аз днес искам да отида на атракцион и да се забавлявам или искам да отида в музей, където подаряват познание. И когато човек сам си изясни какво иска да гледа, тогава всеки сам ще избере къде иска да отиде."
В разговора стана дума и за ролята на музея за опазване и популяризиране на българските традиции и празници, като Тодоровден, както и за новите проекти на Исторически музей в гр. Батак.
Снимки: Божидар Любенов, Исторически музей - Батак
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg