Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Красимира Христова, кардиолог:

За рисковете от сърдечно-съдови заболявания и женското сърце

доц. д-р Красимира Христова
Снимка: Личен архив

В коя възраст при жените зачестяват сърдечно-съдовите инциденти и има ли връзка между хормоналните етапи, през които преминава женското тяло?

"Всеки един период от женския живот е свързан със задълбочаване на проблемите от страна на сърдечно-съдовата система. Но най-вече ние наблягаме на профилактиката, на повечето движение и рационалното хранене, които са най-важните моменти за опазването на сърдечно-съдовото здраве при жените."

Това казва в "Нашият ден" доц. д-р Красимира Христова, председател на Българска асоциация по сърдечносъдова образна диагностика.

       Доц. д-р Красимира Христова: Синдромът на празничното сърце – какво трябва да знаем?

Според доц. д-р Красимира Христова това, което се наблюдава в световен мащаб, жените страдат и по-често са засегнати от сърдечно-съдови инциденти в сравнение с мъжете, включително и на възраст след 55 години. Разликата е близо 10%, като 65% са сърдечните инциденти при жените, докато при мъжете те са 55%.
Снимката е илюстративна

"Ако имаме една сърдечна болка, която е силна и в областта на гръдния кош при мъжете, ние можем със сигурност да кажем, че най-вероятно се касае за остър коронарен инцидент. При жените това може да протече с лек задух, умора, необичаен сърдечен дискомфорт или болка в гърдата от стреса в момента, които ние можем да неглижираме, а в същност да се касае за остър коронарен синдром", допълва тя.

В такива случаи трябва да се потърси специализирана медицинска помощ, за да се направи кардиограма, задължително да се направи ехокардиография. Бързи тестове, които да открият дали има нарушения в биохимичните показатели за нарушена коронарна циркулация. 

"Ехокардиографията е най-достъпният метод за неинвазивна оценка на сърдечно-съдовата система не само при жените, но и при мъжете. Всеки пациент в рамките на 20-30 минути да направи един задълбочен преглед, който да му покаже, какво се случва с неговото сърце“, посочва кардиологът.

За девети път на 24 март и 25 март 2023 г.  в София ще се проведат Дни на ехокардиографията, като темата на тазгодишното издание е "Образна диагностика и женско сърце“. Програмата на симпозиума обхваща съвременните постижения и приложението на иновативните технологии в ехокардиографията и другите образни методи за диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания при жени. Предвидени са няколко научни сесии с участието на водещи специалисти от страната и чужбина.

Целия разговор с доц. д-р Красимира Христова можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12