WIDE ART е най-новият проект на образователната платформа за съвременно изкуство и култура “Art & Culture Today” със създатели изкуствоведите Теодора Константинова и Радослав Механджийски. С мисията да създава лекционни събития от нов тип и да приобщава публики от различни сфери към света на съвременното изкуство и култура “Art & Culture Today” разгръща досегашната си шестгодишна дейност към един по-мащабен формат еднодневно събитие с мултидисцплинарен характер.
Тази събота (18 март) в голямата зала на Топлоцентрала ще вземат участие изявени български и чуждестранни специалисти от различни области на изкуството, хуманитаристиката, науката, публицистиката, както и публични личности с отношение към съвременното изкуството.
Всеки от тях ще представи най-актуални, ярки и изключителни в естеството си феномени, открития, проблеми, тенденции и парадокси, свързани с тяхната сфера на експертиза или значими лични преживявания. Публиката на WIDE ART ще може да открие пресечни точки между изкуство и психология, наука, технология, философия, мултижанрови артистични практики и др.
Участници: Георги Тошев (журналист) ▪️ Giuseppe Lo Schiavo (Италия/Англия) (съвременен художник)* ▪️ Иво Димчев (пърформанс артист, хореограф, визуален артист, певец) ▪️ Мария Василева (изкуствовед и куратор) ▪️ Мариана Тодорова (футуролог) ▪️ Николай Неделчев (бизнесмен и колекционер) ▪️ Светлозар Василев (психоаналитик) ▪️ Taras Chernienko (Украйна) (хореограф и съвременен звуков артист)* ▪️ Теодора Константинова & Радослав Механджийски (изкуствоведи, куратори, създатели на Art & Culture Today и Wide Art Forum)
Повече научете от Теодора Константинова и Радослав Механджийски в разговор с Белослава Димитрова.
Снимки – WIDE ART Топлоцентрала
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg