Пролетното равноденствие тази година ще се случи днес, точно в 23:24 часа българско време, когато настъпва астрономическата пролет.
Слънцето при своето видимо движение по еклиптиката ще пресече равнината на екватора в пролетната равноденствена точка и от южната небесна полусфера ще премине в северната.
Според Григорианския календар по определен начин се редуват обикновени години от 365 дни с високосни от 366 дни, в които допълнителния 29 февруари компенсира натрупаната разлика. Това е направено за удобство, но е и причина датата на пролетното равноденствие да е различна всяка година. Тя варира между датите – 20, 21-ви и 22-ри март за Северното полукълбо. Календарната дата зависи от това колко години са минало от последната високосна година.
“Честит последен ден на зимата, която не се състоя“, каза в ефира на “Нашият ден“ Галина Герасимова, режисьор и управител на издателство “Бяло братство“.
По нейните думи това са дни, в които в древността повечето религиите са започвали годината или в зимното слънцестоене, когато се ражда светлината, или в пролетното, когато тя побеждава тъмнината.
Тя обяснява още, че природният ритъм е този, в който човечеството съществува.
В “Нашият ден“ Герасимова посочва също, че според учението Петър Дънов сега настъпва духовната Нова година:
“Учителят разделя годината на три аспекта – физическа Нова година на 1 януари, духовна на 22 март, който е условно приет ден, и 19-и август, когато е Божествената Нова година“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg