Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Атанасов представя "Преди пътя"

В Световния ден на поезията 21 март Георги Атанасов гостува на "Артефир" с най-новата си поетична книга "Преди пътя", чиято премиера предстои на 22 март от 18.00 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".

Урок по солфеж

Опаковай пианото с мъртвата шума
под небесен капчук. От изречена дума
откъсни само звук. От сълза споделена
загорчи ли на фалш – ти не си вече с мене.
Този свят не е наш. Този свят е агония.

Моят свят е любов. Моят свят е хармония.

Изтръгни всички струни. Изпъни ги в кутия.
Там, където най-звучните думи се крият.
Там ще чуваш сонати и нежни сонети,
от звездите дошли и от сини планети.
И ще стане камбанка и охлюва скучен,
като в дом от цветя. Като в храм от съзвучия.

Отвори си врата. Отвори си прозорец.
Да навлезе светът на красивите хора.
И от прага издай два-три радостни звука,
че светът е безкрай. Няма там, няма тука.
Представи си го цял. А Вселената помни:
Бил си тук и си пял.
Този свят е хармония.  

Георги Атанасов e роден е през 1951 година в Лом. Завършил е Висше военно артилерийско училище в Шумен и редакционно-издателско дело във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работил е като журналист и редактор, завеждащ редакция за художествена литература и главен редактор на Военното издателство. Член е борда (Управителен съвет) и секретар на Лигата на българските писатели в САЩ и по света, на Съюза на българските писатели и съучредител на Литературен кръг "Смисъл". Създател и почетен председател на Сдружение "Форум Демокрит" за изучаване и популяризиране на науката и научните изследвания в България.

Автор е на 15 издадени книги – девет поетични; една повест; три книги за деца и юноши и една монография за издателската дейност в България по време на Първата световна война. Превеждан е на английски, руски, украински, турски и италиански език. Носител е на Националната награда за поезия "В полите на Витоша“.

Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева с Георги Атанасов в звуковия файл.

Снимка – Ангелина Грозева, БНР и "Форум Демокрит" 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25