Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Световната седмица на парите

Какво се прави за финансовата грамотност на младежите в България?

Снимка: globalmoneyweek.org

Световната седмица на парите е ежегодна глобална кампания за повишаване на информираността относно важността на финансовата грамотност за младите хора от ранна възраст. Темата на събитието за 2023 г. е “Планирай парите си, планирай бъдещето си“.

Какво се прави в областта на финансовата грамотност и от какво се нуждаят младежите, за да вземат осъзнати финансови решения, в резултат на които да постигат финансово благосъстояние и финансова устойчивост, в “Нашият ден“ разказва Анка Костова, директор на Дирекция "Връзки с обществеността и протокол“ в Комисията по финансов надзор (КФН).

Анка Костова

Според нея една от приоритетните програми Комисията за финансов надзор е "Програма за небанковия финансов сектор“. Пред последните няколко години са проведени множество онлайн срещи с млади хора от 10-и и 11-и клас от цялата страна. Тези дискусии допринасят учениците да повишат своята финансова грамотност относно застрахователния и инвестиционния сектор, където са и капиталовите пазари, както и за осигурителния пазар.  

"Да имаш добра финансова култура днес се равнява на знание, което е по-скоро да се научи нов език“, казва Анка Костова.

Тя допълва, че КФН, като регулатор, акцентира върху иновациите и тяхното развитие, без да се забравя сигурността.

Криптовалути

"КФН регулира криптоактивите, когато те се предлагат през инвестиционните посредници, но не и критповалутата“, допълва Анка Костова.

Все още няма европейска регулация за този вид активи. Очаква се документът да влезе в сила през 2024 г. 

Програма “Инвестирай безопасно“

Дигиталните финанси се развиват и ще се наложат като стандартно потребителско поведение. На фона на непрекъснато предлаганите иновативни възможности, не бива да се пренебрегват и рисковете, които носят те. КФН, в качеството си на регулатор, търси баланс за гарантиране правата на потребителите на небанкови продукти, както и подсигурява добра и стабилна среда за развитие на бизнеса.

С този програма КФН надгражда предприетите до този момент мерки от предупреждения за измамни инвестиционни схеми от нелицензирани посредници. Това е стъпка  чрез онлайн пространството да дадат основни насоки как потребителите да различават законните от недобросъвестните посредници.

Иновационен хъб

КФН  сътрудничи, заедно  с поднадзорни си лица и FinTech дружества, доставчици на финансови иновации в небанковия финансов сектор, като за целта чрез апликационна форма се дава възможност на заявителите да установят неформален диалог с регулатора. 

Апликационната форма представя механизма на взаимодействие, чрез който КФН може да даде пояснения и насоки по нормативната уредба, приложима за бизнес модела на конкретния заявител. В допълнение може да му съдейства при кандидатстване за издаване на разрешение за извършваната от дружеството дейност. 

Целия разговор с Анка Костова можете да чуете в звуковия файл. 
Снимки – globalmoneyweek.org и УНСС
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26