Какво вълнува екоактивиста от WWF Елена Ганчева и експерта в сектор “Гори“ Костадин Вълчев в дните между Деня на гората и Часа на земята?
“Винаги има накъде да подобрим управлението на горите. Върху горската система има много голям натиск. Гражданите и тяхната активност са най-добрият коректор за подобряване на нещата."
Това казва в интервю за БНР експертът Костадин Вълчев.
Според него никога няма да решим напълно проблема с бракониерството, но можем значително да го намалим. Всеки, който е в гората, може да провери, ако има съмнение за незаконна сеч.
По думите му в момента имаме липса на дървесина, но имаме и липса на работна ръка, което налага механизация, а тя налага промяна в нормативната база. Тази промяна може да увеличи значително размера и обема на сечите. Според него това е по-притеснително от настоящото управление на горите:
“Вкарване на едни големи машини, които някои наричат комбайни за дървесина и особено адаптирането на нормативната база към тях, защото в момента, ако се спазват основните изисквания за дърводобив, приложението им би било по-ограничено и негативното им въздействие по-малко."
Според експерта липсата или наличието на води много зависи от управлението на горите.
Необходими практики…
“Опитвам се да си събирам боклука разделно, някои практики, които са откровено нещадящи към околната среда или създават условие за лошо отношение към хората, като войните, не мога да ги толерирам и не купувам продукти, свързани с марки, които ги подкрепят“, споделя още той.
Какво друго е важно да правим според екоактивиста Елена Генчева:
“Задължително трябва да ходим, всички специалисти го твърдят. Включвам си слушалките и телефона и просто излизам и си обикалям, използвам тази възможност, докато си говоря с колегите. Ето начин как да се комбинират нещата."
Според нея няма никакво значение къде се намира човекът, важно е да е свършена работата и резултатът да е налице.
В ефира на “Нашият ден“ тя сподели още как намираме информация за бизнеси, произвеждащи екосъобразни продукти:
“Информация има доста, стига човек да потърси такава и да мисли критично, да я отсее."
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Повод ни дава обявеният от ООН на 26 юни Международен ден за борба със злоупотребата с наркотици и нелегалния трафик. Ще го сторим заедно с Димитрина Маркова, психолог, която е работила над 10 години в Мобилния център към "Каритас София” за наркозависими, Камило Коня, който е от Управителния съвет на фондация "Ремар" България, Велислав Кенаров от..
Има ли значение военната фотография в новите технологични времена? Може ли да се говори още за фотожурналистика? Има ли още такава професия? Какво е да си фотограф в днешния свят? Пропагандна ли е ролята на изображението в т.нар. "модерни войни"? Фотографът Веселин Боришев коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" военната..
Как да избегнем излишния "шум" в медиите, когато коментират приемането на еврото у нас, и как влизането на България в еврозоната ще е полезно за гражданите и бизнеса, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Ганев , икономист, преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Отвъд абстрактните обяснения..
Колко политици и висши държавни служители в България са осъдени по обвинения за корупция и какво се случва с някои забравени разследвания според шестия доклад на Антикорупционния фонд (АКФ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Бойко Станкушев , директор на АКФ. "Антикорупционни институции, 2024 година: ново начало" "Любопитно е..
Тематиката, свързана с обезщетяване на неимуществени вреди (наричани още морални), претърпени от деликт*, става все по-актуална. Съдебната практика често е противоречива, особено когато става дума за претендирани обезщетения от юридически лица. За неимуществените вреди, причинени при непозволено увреждане, разказва повече проф. Таня Йосифова –..
Колко политици и висши държавни служители в България са осъдени по обвинения за корупция и какво се случва с някои забравени разследвания според шестия..
Фестивалът "Тракийски мистерии" е културен проект на академия "Орфика". Тазгодишното пето издание ще бъде открито на 28 юни от 21.30 часа с..
Как да избегнем излишния "шум" в медиите, когато коментират приемането на еврото у нас, и как влизането на България в еврозоната ще е полезно за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg