Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво вълнува екоактивистите между Деня на гората и Часа на земята?

Снимка: СИДП

Какво вълнува екоактивиста от WWF Елена Ганчева и експерта в сектор “Гори“ Костадин Вълчев в дните между Деня на гората и Часа на земята?

“Винаги има накъде да подобрим управлението на горите. Върху горската система има много голям натиск. Гражданите и тяхната активност са най-добрият коректор за подобряване на нещата."

Това казва в интервю за БНР експертът Костадин Вълчев.

Според него никога няма да решим напълно проблема с бракониерството, но можем значително да го намалим. Всеки, който е в гората, може да провери, ако има съмнение за незаконна сеч.

По думите му в момента имаме липса на дървесина, но имаме и липса на работна ръка, което налага механизация, а тя налага промяна в нормативната база. Тази промяна може да увеличи значително размера и обема на сечите. Според него това е по-притеснително от настоящото управление на горите:

“Вкарване на едни големи машини, които някои наричат комбайни за дървесина и особено адаптирането на нормативната база към тях, защото в момента, ако се спазват основните изисквания за дърводобив, приложението им би било по-ограничено и негативното им въздействие по-малко."

Според експерта липсата или наличието на води много зависи от управлението на горите.

Необходими практики…

“Опитвам се да си събирам боклука разделно, някои практики, които са откровено нещадящи към околната среда или създават условие за лошо отношение към хората, като войните, не мога да ги толерирам и не купувам продукти, свързани с марки, които ги подкрепят“, споделя още той.

Какво друго е важно да правим според екоактивиста Елена Генчева:

“Задължително трябва да ходим, всички специалисти го твърдят. Включвам си слушалките и телефона и просто излизам и си обикалям, използвам тази възможност, докато си говоря с колегите. Ето начин как да се комбинират нещата."

Според нея няма никакво значение къде се намира човекът, важно е да е свършена работата и резултатът да е налице.

В ефира на “Нашият ден“ тя сподели още как намираме информация за бизнеси, произвеждащи екосъобразни продукти:

“Информация има доста, стига човек да потърси такава и да мисли критично, да я отсее."

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: naukamon.eu

Визия и устойчивост: Какво липсва в енергийните политики на България?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с Люба Никифорова , изпълнителен директор на Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници. Тя сподели своята гледна точка относно актуалните предизвикателства и бъдещите възможности в тази важна сфера. Люба Никифорова представи Фонда за..

обновено на 16.01.25 в 11:28
Неделя Сярова

Програмата "Поколение Земя" – новата инициатива на "Грийнпийс"

Програмата "Поколение Земя" е най-новата инициатива на екологичната организация "Грийнпийс" . Основната цел на програмата е да обучи ентусиасти как да разпространяват по достъпен и разбираем начин послания за екологични и климатични въпроси. Академията цели да образова и информира деца и младежи за дейностите на "Грийнпийс" – България, за..

публикувано на 16.01.25 в 09:53

Оптимизиране и модулиране на имунната система по време на вирус

Проф. д-р Фани Мартинова , клиничен имунолог, съветва слушателите на Lege Artis какъв тип медикаменти са подходящи за оптимизиране и модулиране на имунната система по време на грипно и вирусно лечение. "Трябва едновременно със започването на вирусното заболяване, ако говорим за респираторните вируси, да се взимат препарати с двойно действие..

публикувано на 15.01.25 в 14:26

Съветите на пулмолога д-р София Ангелова в сезона на грипа

За превенцията и лечението на респираторните заболявания и грипа , чийто пик ще продължи приблизително до средата на февруари, в Lege Artis съвети дава пулмологът д-р София Ангелова . Клиничната картина на грипа е много отличителна и се характеризира с  кратък инкубационен период, подчертава д-р Ангелова. В случай, че човек е..

публикувано на 15.01.25 в 13:49

За синтетичните наркотици и употребата на вейп устройства сред младите

Над 400 електронни устройства от типа вейп и желирани бонбони с наркотични субстанции са иззети при спецоперация на пловдивската криминална полиция вчера. Задържани общо 24 души. Сред арестуваните са две 19-годишни момчета, едно от които в криминално проявено и осъждано. Част от иззетите наркотични вещества са със синтетичен характер – по..

публикувано на 15.01.25 в 13:04