"Балканска фотография. Протагонистите – Тома и Никола от фотографската фамилия Хитрови" – така се казва новата книга на Зафер Галибов, фотограф, фотожурналист и изследовател на българската светлопис. Протагонист означава главен герой. В случая главните герои на това изследване са Тома и Никола Хитрови, представители на известната фотографската фамилия. Благодарение на тях за бъдещите поколения са съхранени образите на великите ни възрожденци Левски и Ботев, Захари Стоянов и Панайот Хитов, Хаджи Димитъри Филип Тотю, Стефан Караджа и Тодор Каблешков. Нека да припомним и факта, че точно Тома Хитров е фотографът, направил и единствената снимка на майката на Левски – Гина Кунчева.
Зафер Галибов с присъщата му упоритост и целенасоченост успява да ни преведе през времевите, пространствени и исторически лабиринти и да ни сближи с личности, белязали и българската и световната история. Галибов знае, че днес дори само една снимка може "да изрече хиляди думи", с които да разкаже за времето на хайдушките чети, за националните ни борби преди Освобождението, както и за героичните дни през Руско-турската освободителна война, Сръбско-българската бран, за първите десетилетия след Освобождението. Във всички тези събития участват и братята Хитрови. Тук за първи път е представено и творчеството на Елена Хитрова, основателка на българската модна и рекламна фотография.
След Първата световна война фамилията е изправена пред нови изпитания и наследниците им тръгват да се доказват в Новия свят. И се доказват, макар и далеч от България – чак в Ню Йорк и Големия залив на Сан Франциско. И там техният необичаен творчески дух не ги напуска и те остават до края на живота си истински представители на творческата фотографска общност.
Участват авторът на албума Зафер Галибов и кинокритикът Александър Донев.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg