Те ни говорят от сцената. Споделят ни думи, по-силни от всяка стихия. Те провокират чувства, емоции, вълнение. Казват ни какво е времето – в нас и извън нас, кои са непримиримите и за какво не мълчат те. Те са актьори и за миг от света ни припомнят Поетите.
Диана Алексиева създава проекта с желание да даде нов, съвременен прочит на някои от най-хубавите и обичани стихове, които правят българската поезия това, което е – езикът на живота.
Всичко започва с "Да се завърнеш в бащината къща" на Димчо Дебелянов. Актьорът Владо Пенев разказва думите в това стихотворение като лична изповед от едно летище. Оттам Теодора Духовникова продължава с "До моето първо либе" на Ботев, а Юлиан Вергов пита в снега "Наистина ли си отива лятото", точно както го е написал Христо Фотев. Следват още стихове в изпълнение на актьорите от "Поетите" и хиляди гледания в социалните мрежи.
Нищо обаче не може да се сравни с думите, изречени на живо. Преживени и почувствани от хората, които ги изричат, и хората, които ги чуват. Така експериментът, който Диана Алексиева и актьорите решават просто да споделят с публиката си, заживява на сцената. И е там вече четири години.
"Поетите Live" не е литературно четене, не е и рецитал на малка сцена в притаена светлина, а е спектакъл на българската поезия под акомпанимента на маестро Антони Дончев. Съпреживяно споделено чувство.
Как избират стиховете си "Поетите", какво иска всъщност публиката, на какво дължи успеха си проектът и защо има смисъл в него – Диана Алексиева разказва в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg