Киното, казват, трябва да е освежаващо. Да вади човека от ежедневието му и сивото в живота. Зрителите навярно ще се съгласят с това. Киното обаче може да бъде и много други неща. И именно то е добре да повдига въпросите, за които предпочитаме да мълчим. Да ни говори директно, та дори и грозно понякога. Да е сурово и дръзко, какъвто всъщност е и самият живот доста често.
Ако погледнем към селекцията на 27-ия София филм фест, ще открием и такова кино. Особено в късометражния му конкурс. Точно там откриваме филм кауза. Филм, който говори действително за насилието, на което човек става жертва въпреки живота. Филм, който за пореден път ни показва, че за агресията не бива да мълчим, защото тя има достатъчно арогантност, че да се появи, когото никой никога не я иска.
Насилникът, който е нечия друга жертва – на времето, в което живее, на хората, чието отражение е, на липсата на любов, на собствения си страх от битието и всичко и всеки в него. Жертвата, която в желанието си за живот – бяга от него. Околните, които притаяват дъх, а искат да крещят, че не е редно, и тези, които преодоляват себе си, за да помогнат на друг. Защото другите – това сме ние.
"13 август" разказва за всичко това, докато ни въвежда в дните от живота на двама приятели. Година е 2001-ва, Виктор и Таня са единайсетокласници в края на учебната година. В разгара на лятната ваканция, въпреки опасността, надвиснала навсякъде около тях, те стават все по-близки. Близка е обаче и срещата им с агресията – навън, в училище, у дома.
Филмът на Венцислав Сариев проследява действителна история за порастването. Може би точно заради това е и толкова силен, запомнящ се и болезнено честен. В него участват Александър Тонев, Боряна Симеонова, Захари Бахаров, Богдан Бухалов, Славян Божинов и Александър Бенев.
В "Кино с думи" режисьорът и сценарист на филма разказа за избора на актьори, някои от които са натуршчици с много въздействащи превъплъщения, за реакцията на публиката, когато се среща с "13 август" за първи път на София филм фест, за идеята да проявим разбиране към проблема и другите, дори другият да е насилникът, който в много от случаите причинява болка преди всичко на самия себе си. Разказа и за своя път в киното, по който тръгва от една книга на една от легендите на съвременното кино – сър Антъни Хопкинс, както и за приятната конкуренция, в която се намира "13 август" в късометражната конкурсна програма на СФФ. Компания на Венцислав Сариев в разговора прави главната актриса във филма – Боряна Симеонова.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
"13 август" можете да гледате на 4 април от 16:15 часа в Дома на киното, като част от програмата на София филм фест. Филмът е продукция на NO BLINK Studio и се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“. Носител е и на награда от 45-ия Drama International Short Film Festival – фестивалът за късо кино в Гърция.
А ако вие или ваш познат е жертва на насилие, потърсете един от следните номера за превенция срещу насилието:
· 112 – спешен телефон
· 116 111 – линия за деца
· 124 123 – линия за онлайн безопасност
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg