Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Непокорната" – роман-събитие за Италия

Монца, март 1936 г. Две момичета се опитват да скрият в реката трупа на млад мъж с фашистка значка на ревера. Когато полицията го открива, едната от тях е обвинена в убийство.

Франческа е единствено дете в семейство от средната класа. Всеки ден тя тайно наблюдава от един мост Мадалена, която играе с две по-големи момчета на брега на реката. В града се говори, че Мадалена е виновна за смъртта на брат си и баща си и че носи нещастие, но Франческа не вярва на слуховете и мечтае да се сприятели с нея. И макар двете да са от различни светове, скоро стават неразделни.

Драматична история за едно необикновено приятелство, за младежкия бунт срещу предразсъдъците и насилието над жените на фона на войната, която Мусолини води в Африка.

Дебютният роман на Беатриче Салвиони, определян като литературното събитие на 2023 г. в Италия, ще бъде издаден в 32 страни.

Беатриче Салвиони е родена в Монца през 1995 г. Завършила е Католическия университет в Милано със специалност "Модерни филологии". Докато следва в школата по творческо писане "Холден" в Торино, е отличена с наградата "Итало Калвино" за най-добър разказ. Дебютният ѝ роман "Непокорната" е сравняван с книгите на Елена Феранте и Виола Ардоне.

Научете повече от преводачката на български език Нели Раданова.

Снимка – Белослава Димитрова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Митев, в ролята на Странджата в

Светлини от гримьорните: Ловецът на типажи

В четири епизода "Трамвай по желание" представя на своята публика миналото и настоящето, наследството и завещанието на една от най-достойните театралтни институции в България – великотърновския драматичен театър "Константин Кисимов". Първата театрална трупа в града се създава през 1870. За нуждата на театъра се закупуват декори, костюми от..

публикувано на 27.08.25 в 10:18

Шести пленер по керамика "Вода, земя и огън" събира творци в Дълбок дол

Село Дълбок дол , община Троян , за шести път стана домакин на пленера по керамика "Вода, земя и огън" – събитие, което събира утвърдени и млади автори в творческа среда извън обичайните им ателиета. Организаторът Цветан Донковски разказа в ефира на "Нашият ден" за философията и подбора на участниците в тазгодишното издание. "Тази..

обновено на 26.08.25 в 13:27

"Късо кино в дълъг бус" – представя българска документалистика в Югозапада

Далеч от мултиплексите и стрийминг платформите, една инициатива докарва със специален автобус "Чавдар" подбор от образци на българското документално кино в три югозападни града – Кюстендил, Сандански и Петрич. Зад идеята стои голям екип, който включва режисьорката Златина Тенева и Румен Баросов, както и Студентското читалище "Св. Климент Охридски..

публикувано на 26.08.25 в 11:55

Лятно кино в парк "Гео Милев" – вход свободен

Събитие с вход свободен  ще се проведе в София – "Лятно кино в парка Гео Милев" , на поляната между двете главни алеи. Кинематограф БГ е организатор на прожекциите. Те започват в 20:30 ч. и продължават до 22:00 ч. Филмите са подходящи за всички възрасти. Лятното кино на Кинематограф продължава в парковете в София и страната за осма..

публикувано на 26.08.25 в 11:38

Карлово посреща австралийския художник Роберт Михайловски

В Общинската художествена галерия в Карлово днес от 18:00 часа ще бъде открита изложбата  графика "Образи на изчезващия свят" на художника Роберт Михайловски (Австралия) – автор с интересна история и ярко чувство за пространство и контраст. Експозицията може да бъде разгледана до 19 септември 2025 г. Кой е Роберт..

обновено на 26.08.25 в 10:45