Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще подпише ли Българският фармацевтичен съюз новия договор с НЗОК?

Снимка: Pixabay

От началото на април  2023 г. трябва да влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, които се отпускат от осигурителния фонд с доплащане. Българския фармацевтичен съюз не приема предложеното от ръководството на касата предложение да отпадане възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него. 

„Те искат да удължим сега действащия договор, т.е всички контроли, които договаряхме последните месеци няма да могат да влязат в срока в който сме се разбрали“.

Това посочва в интервю за БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Той припомня, че през есента БФС подписа един тримесечен анекс за отлагане с условието, че определени неща ще се случат от първи април. През тези три месеца не се направиха съответните промени в структурата или начина на контрол на Здравната Каса.

"Изпълнението на рецепти по Здравна каса са доста сложни. По време на хартиените рецепти, този контрол се осъществяваше от аптеките върху лекарите. Ние смятаме, че в сферата на дигитализацията, този контрол може да се извършва в реално време, т.е. да се заложат такива контроли в Здравно информационната система, така че лекарите да не могат да бъркат административни неща и бумащината да отпадне“, посочва Димитър Маринов.

От съсловната организация коментират, че има спорни моменти, защото Касата настоява да се отменят права на пациента и да му се вмени задължение.
Това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.

"Магистър-фармацевтът е длъжен да изпълни предписаното от лекаря, когато пациентът го желае. Никой не може да вмени на болния да изпие или да потреби това, което лекаря му е дал“, казва още Димитър Маринов. 

Според него ЕС няма как да промени през следващите два месеца регламента, така че да угоди на желанието на НЗОК и техният текст, които  предлагат за контрол по верификацията да стане законен.

Днес до края на деня Българският фармацевтичен съюз ще вземе решение дали да приемат предложението на Здравната каса за удължаване на действащия договор с два месеца.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17