Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Италианецът Пабло Джиролами с хореографска резиденция у нас

Снимка: личен архив

Един от най-награждаваните млади хореографи в Европа – Пабло Джиролами осъществява своята резиденция в "Дерида денс център". Тук Пабло ще работи по 2 паралелни проекта, заедно с танцьорите: Сара Ариоти, Ясмин Гарив, Шани Хадаши, Катаржина Закжевска, Фабио Кавало и Гилерме Леал. Първият проект е "Миграция" и в него е наложена практика на компанията, в която хореографът работи, вид отворена репетиция – загряване. А другият му проект е "RER'' – най-новата продукция на компанията на Пабло, по която той започва работа през предходните месеци и ще я финализира именно у нас, споделя Пабло Джиролами:

"Много съм очарован от животните и природата. Също така наблюдаването на миграцията на животните винаги са събуждал моето любопитство. Това е физическо и духовно пътуване. Ние дори като човешки същества имаме удобства и лукс, но трябва да си представяме хилядите километри, които пропътуват животните в природната среда. Една случка ще разкажа, една сутрин, миналата година, точно март беше, се заслушах в един звук вкъщи, който обичайно не съм чувал, имаше буря. Чух жерави, които летят и минават над облаците. Така се извисяваха по своя път, изпитах невероятна емоция, като си представих, че на цялата буря има птици, които се извисяват и си общуват помежду си и знаят крайната си точка и дестинация. В плен съм на природата. За моята компания е много важно понятието инстинктивно, затова се вдъхновяваме от природата. Опитваме се да създадем нов език, който ни помага да открием инстинктивен елемент у нас самите. Това обединява всички наши проекти. В "Rer" изучаваме живота на Земята и неговата еволюция и проследяваме еволюционния път. "

Пабло Джиролами и Ангелина Грозева
В работата "Миграция" Пабло работи с мотива за миграцията на животните, нещо което има корени в практиката на компанията на Пабло като мотив на загряването. Тук хореографът използва нещо като аудио гайд, за да навигира и провокира своите тацьори. Най- новата работа на танцьора е "Rer" и в нея отново има елемента на преоткриването на животинското във всеки един от нас и мотив тук е силата да преминеш напред, през лабиринта. Движеща сентенция в Rer е: "Когато някой палеонтолог намери нашата органична статуя, той ще каже: "Те не обичаха достатъчно". А обичта смята Пабло е много важна, и за колегиалността и за творбата, и за отношението към самите нас и телата ни.

Днес (29 март) от 19 часа на сцена "Дерида" ще можете да наблюдавате отворена репетиция под формата на перформативно упражнение за загряване на трупата на Пабло Жиролами, което постепенно ще се развива в спонтанна композиция. Участие ще вземат Сара Ариоти, Ясмин Гарив, Шани Хадаши, Катаржина Закжевска, Фабио Кавало и Гилерме Леал. Пабло ще изнесе тук и безплатен уоркшоп за професионални танцьори, който се провежда на 30 март, на 31 март от 19 часа на сцена "Дерида" е премиерата на "Rer".

Проектът се реализира в рамките на Резидентската програма на Derida Dance Center, с финансовата подкрепа на Столична община – Календар на културните събития. Представлението се представя на Сцена Дерида, благодарение на финансовата подкрепата на Национален фонд "Култура" – програма "Едногодишен грант" 2022 и програма за "Възстановяване и развитие на частни културни организации".

Чуйте разговора с Пабло Джиролами в звуковия файл. Преводът в ефир от италиански в ефир е на Радея Гешева от Италианския културен институт.


Пабло Джиролами завършва танцовата академия в Цюрих и започва професионалната си кариера в Hessisches Staatsballett Wiesbaden/ Darmstadt. Печели различни награди.
В момента работи като артист на свободна практика и артистичен директор на компания IVONA.
Има 1-ва награда от международен хореографски конкурс Linkage на Компания Стрийм Денс през 2021, 1-ва награда в 10-та ежегодна международна седмица на танца в Йерусалим, 2022 и е финалист в конкурсната програма на фестивала за съвременен танц Masdanza.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05