"Една провинциална болница" е филм, който ни връща към близкото ни минало, когато дните ни преминаваха под страха от заразяване, когато колкото и да се пазехме зад маски, толкова навярно и се разкривахме чрез тях. Точно тогава, когато искахме да сме заедно, а все далечни трябваше да си бъдем. Но само в разстоянието, не и в чувствата.
Действието в документалния разказ се развива в ковид отделението на болницата в Кюстендил. Това сънливо градче, сгушило се в планината, което вирусът не подмина. Там откриваме различни хора, но сплотени и някак близки по живот и съдба, във все същите болнични стаи, където едни отдадени медицински лица се стремят да им помогнат в битката за още от дните на света.
Филмът на Илиян Метев, Иван Чертов и Златина Тенева е истински пример за документално кино, което служи като документ за времето. Време на тежки изпитания в страната ни, изпълнена с немалко и различни дефицити. Той говори за състоянието на българската медицина, но не сочи с пръст. Вълнува, но и подсказва, че нещо конкретно трябва да се свърши.
"Една провинциална болница" не позволява на зрителя да гледа с широко затворени очи. Напротив, филмът буди емпатия и провокира съзнанието на човек, защото нали всичко започва именно там.
В отличения на фестивала в Карлови Вари филм, а сега и част от селекцията на 27-ия София филм фест, главен герой е всеки, прекрачил прага на провинциалната болница. Д-р Попов, който е начело на непрекъснатия поток от спешни случаи, и неговият екип, всеки пациент, който живее в постоянен страх от идеята, че скоро може да бъде изпратен "горе", близките на заразените, а дори и екипът на филма, който в един момент започва и да доброволства.
"Една провинциална болница" е заснет в рамките на година, но е филм, който дълго ще живее. В сърцата на хората, оставили себе си в него, но и в тези на зрителите.
На 7 април, когато отбелязваме Международния ден на здравето, филмът тръгва по кината в цялата страна. Медицински екипи ще са на среща за разговор с всеки, който пожелае открито да поговори за начина, по който е преживял пандемията и всичко, което тя донесе със себе си. Част от средствата, събрани от продажбата на билети, ще се върне там, където започва историята – в "Една провинциална болница". И по-точно в отделението по пулмология, преобразувано по онова време в основно ковид отделение, за което ще бъде закупен нов електрокардиограф.
Подробностите чуйте от Илиян Метев и Златина Тенева в звуковия файл.
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg