Когато им липсва нещо, катарците викат някой да им го построи. Затова в залива са издигнали изкуствения остров Перла. Той си има три пристана за над 700 яхти, скъпи хотели и още по-скъпи къщи Някои от най-богатите обитатели на земята бяха придобили собственост тук още преди началото на строежа. Местните не са срещнали пречки със създаването на късчето земя с площ 400 хектара – с пясък и камъни разполагат в изобилие. Наистина, размахът в Доха личи и по изкуствения остров на стойност 2.5 млрд. долара. Строителството на сградите върху него вдига мизата до 15 милиарда!
Перлата на Персийския залив е с формата на бисерно колие с диаманти – 7600 жилища за 30 000 обитатели плюс още десет хиляди в близо 500 градски къщи и вили. The Pearl-Qatar също така е дом на 5-звезден кино комплекс предлагащ неописуемо филмово изживяване, включващ и център за забавления както за деца, така и за възрастни, молове и хотели. Жителите на Перлата имат много възможности да опитат насладите на острова като безплатно возене с лимузини и водни таксита.
Островът Перлата условно е разделен на няколко тематични района, всеки със собствен облик. В единия са тераси с луксозни жилища, в другия – верига от най-високите в Катар постройки, заобикалящи разкошното пристанище, в третия – малки вили в полинезийски стил около брега на "девствена лагуна", в четвъртия - къщи с мавритански "напеви".
Чрез Перлата Доха придобива репутацията на града с най-дългата луксозна настилка в света. В района "La Croisette" (Същото име като крайбрежната алея на Кан във Франция), се намират най-добрите хотели и бутици със зашеметяващи цени. В центъра на острова се отваря кръговата лагуна Порто Саудита и нейното пристанище с капацитет за 750 лодки. Има дори реплика на Венецианския мост Риалто.
Облакътяваме се на парапетите му. Като едното нищо може отнякъде да изпълзи и гондолиер, който да запее "О, соле мио!". Между другото, в близост се е ширнал цял венециански квартал с типичните за дожите жилища, които се издигат около катарското Канале Гранде. От партерните им етажи надничат безброй кафенета, магазини и ресторанти с елегантни тераси, потънали в зеленина. Изобщо, както пишат създателите на острова: "Искахме да пресъздадем най-доброто от Средиземноморието и някои други красиви кътчета от планетата."
Вярно че на катарците не им липсват средства, но как владетелят си позволява тези харчове? Оказа, че шейх Хамад бин Халифа ал Тани е наредил всички находища на нефт и природен газ да се обслужват само от местни компании, без да се дават на концесии. Печалбите се разпределят вътре в държавата, като голяма част от тях се реинвестират в строителството. В Катар няма данъци. Няма и престъпност. Твърди се, че е втората държава след Сингапур с минимален криминален контингент.
Между другото, от острова се стига до сушата по 20-километрово шосе, минаващо покрай девет частни островчета, собственост на най-богатите обитатели на Перлата. Всеки от тях носи името на най-скъпите бисери в света. Пътят води право на летище Хамад – също чудо на инженерната мисъл, но за него ще ви разкажа друг път.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg