Когато им липсва нещо, катарците викат някой да им го построи. Затова в залива са издигнали изкуствения остров Перла. Той си има три пристана за над 700 яхти, скъпи хотели и още по-скъпи къщи Някои от най-богатите обитатели на земята бяха придобили собственост тук още преди началото на строежа. Местните не са срещнали пречки със създаването на късчето земя с площ 400 хектара – с пясък и камъни разполагат в изобилие. Наистина, размахът в Доха личи и по изкуствения остров на стойност 2.5 млрд. долара. Строителството на сградите върху него вдига мизата до 15 милиарда!
Перлата на Персийския залив е с формата на бисерно колие с диаманти – 7600 жилища за 30 000 обитатели плюс още десет хиляди в близо 500 градски къщи и вили. The Pearl-Qatar също така е дом на 5-звезден кино комплекс предлагащ неописуемо филмово изживяване, включващ и център за забавления както за деца, така и за възрастни, молове и хотели. Жителите на Перлата имат много възможности да опитат насладите на острова като безплатно возене с лимузини и водни таксита.
Островът Перлата условно е разделен на няколко тематични района, всеки със собствен облик. В единия са тераси с луксозни жилища, в другия – верига от най-високите в Катар постройки, заобикалящи разкошното пристанище, в третия – малки вили в полинезийски стил около брега на "девствена лагуна", в четвъртия - къщи с мавритански "напеви".
Чрез Перлата Доха придобива репутацията на града с най-дългата луксозна настилка в света. В района "La Croisette" (Същото име като крайбрежната алея на Кан във Франция), се намират най-добрите хотели и бутици със зашеметяващи цени. В центъра на острова се отваря кръговата лагуна Порто Саудита и нейното пристанище с капацитет за 750 лодки. Има дори реплика на Венецианския мост Риалто.
Облакътяваме се на парапетите му. Като едното нищо може отнякъде да изпълзи и гондолиер, който да запее "О, соле мио!". Между другото, в близост се е ширнал цял венециански квартал с типичните за дожите жилища, които се издигат около катарското Канале Гранде. От партерните им етажи надничат безброй кафенета, магазини и ресторанти с елегантни тераси, потънали в зеленина. Изобщо, както пишат създателите на острова: "Искахме да пресъздадем най-доброто от Средиземноморието и някои други красиви кътчета от планетата."
Вярно че на катарците не им липсват средства, но как владетелят си позволява тези харчове? Оказа, че шейх Хамад бин Халифа ал Тани е наредил всички находища на нефт и природен газ да се обслужват само от местни компании, без да се дават на концесии. Печалбите се разпределят вътре в държавата, като голяма част от тях се реинвестират в строителството. В Катар няма данъци. Няма и престъпност. Твърди се, че е втората държава след Сингапур с минимален криминален контингент.
Между другото, от острова се стига до сушата по 20-километрово шосе, минаващо покрай девет частни островчета, собственост на най-богатите обитатели на Перлата. Всеки от тях носи името на най-скъпите бисери в света. Пътят води право на летище Хамад – също чудо на инженерната мисъл, но за него ще ви разкажа друг път.
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg