С изложбата си, озаглавена "Мрежи от независими пространства", младият архитект Иван Бонев представя едноименното си изследване на токийските обществени пространства и прави паралел с независимите културни точки в големите български градове.
Изложбата може да бъде видяна до 13 април във "Swimming Pool", София, а всяка сряда в рамките на събитието ще има и срещи с представители на различни независими културни пространства. На 6 април това ще бъде Градската читалня.
Създателката на "Swimming Pool" Виктория Драганова и арх. Иван Бонев представят в "Какво се случва" изследването "Мрежи от независими пространства". То разказва за местата, които приютяват ежедневните споделени занимания на хората и описва слабо познати образи на градовете, в които живеем, като представя архитектура, поведение и управление на единични примери и мрежи от независими пространства.
"Идеята за де-институционализaция на споделени занимания и общи пространства се развива от философи, социолози и критици като Иван Илич, Анри Льофевр и Елинор Остром. Днес независимите пространства в градовете са практически израз на теоретични идеи от началото на ХХ век. Те са както спонтанни, така и целенасочено търсени…" – пише Иван Бонев в книгата си за Токио, с която започна изследването.
Същият подход и методология в последствие са използвани за подбор и анализ на пространствата в София и в други български градове. Така освен комплексна характеристика на самите пространства е възможна съпоставка между два контекста – големите градове в България и мегаполиса на Токио, Япония.
Самата изложба се заявява като work-in-progress – всеки посетител е свободен да добави на стените на галерията снимки и текстове, посветени на още културни пространства в страната.
Арх. Иван Бонев и Виктория Драганова за "Мрежи от независими пространства" – чуйте от звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg