Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пак е време за "Искри"

Националният конкурс за детско литературно творчество "Искри" 2023 започна. Конкурсът се организира от Детска редакция на програма "Христо Ботев" към БНР. Тази година събитието ще бъде още по-празнично, защото се отбелязват 40 години от създаването на конкурса.

В "Искри" може да участват деца на възраст до 17 години. Всеки участник има право да изпрати не повече от три произведения, като се дава свобода на темите и жанра. Крайният срок за участие е 30-ти април 2023 година.

В средата на месец юни отличените деца в конкурса "Искри" 2023 ще участват в директно предаване по програма "Христо Ботев", в което ще се състои премиерата на наградените произведения.

И тази година ще бъдат присъдени две специални награди, за проза и поезия, на името на детската поетеса Радка Станимирова. Наградите ще връчи нейната дъщеря Неда Станимирова.

Творбите, заедно с данни на участника и телефон за връзка, могат да се изпращат по пощата на адрес:

Българско национално радио
София 1040, бул. "Драган Цанков" № 4 – за конкурса "Искри"

или на имейл адрес: iskri@bnr.bg


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05