Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Йордан Ефтимов: Завладените от пропагандата не виждат истината

За изборите като война и войната като избор в медиите и в книгата "Преди да измият кръвта" на доц. Йордан Ефтимов, поет и преподавател в НБУ. (Разговор с продължение) 

Замъглителите

"Живеем в епоха, в която пропагандата минава по всякакви канали. Социалните мрежи, които създават усещане за споделяне, са един от тези канали. Там са троловете и платените пропагандисти са преоблечени като обикновени хора, които разсейват, лъжат, обиждат, пренасочват разговорите. Това е голяма, добре работеща машина, усвоила всякакви трикове. Те действат убеждаващо. Как може да се отговори на такива хора, ами, като им се отговаря постоянно с истината. Проблемът е, че вече завладените от пропагандата не виждат истината. Например, за клевета можеш да осъдиш някого, но когато той произнесе някаква лъжа, която не те засяга пряко, като например лъжата на "Възраждане", че България губи от членството си в ЕС, кой да осъди представителите на "Възраждане", че лъжат. А техните лъжи са толкова много, произнесени без никакъв проблем, че всъщност трябва да се водят безкрайни дела. И не може да има дума срещу дума, защото има тяхната дума срещу факти.

Същото се случи и в началото на войната в Украйна, когато Западният свят изпрати военни кореспонденти там и на тях Русия гледаше като на агенти на този Западен свят, който бил водел война срещу Русия. Което е лъжа.

Една от причините хората да вярват на лъжата, че Русия е нахлула в Украйна, за да предотврати нападение на НАТО срещу себе си, е, че явно дори в училище не се разказват проблемите, липсва контекстът. Няма къде да се чуят истините в общата им връзка с настоящето и миналото.

Много ясно се вижда, че живеем в един свят, в който качествените медии отсъстват. Нашето възприятие за войната и за политическата обстановка у нас изцяло се доминира от едни лични разкази. Т.е. живеем в свят, в който всичко се свежда до личности, които винаги имат за водещи личните си, егоистични намерения. Това е свят, доминиран не от идеи, а от материален интерес.

Когато питам студентите ми защо трябва да изпратим оръжие на Украйна, техните аргументи са, защото това ще е добре за икономиката на страната ни, а не защото са против национализма или войната, например. Това е много смущаващо."

Чуйте целия разговор с Йордан Ефтимов в звуковия файл.

Снимка – Николета Атанасова
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51