За изборите като война и войната като избор в медиите и в книгата "Преди да измият кръвта" на доц. Йордан Ефтимов, поет и преподавател в НБУ. (Разговор с продължение)
Замъглителите
"Живеем в епоха, в която пропагандата минава по всякакви канали. Социалните мрежи, които създават усещане за споделяне, са един от тези канали. Там са троловете и платените пропагандисти са преоблечени като обикновени хора, които разсейват, лъжат, обиждат, пренасочват разговорите. Това е голяма, добре работеща машина, усвоила всякакви трикове. Те действат убеждаващо. Как може да се отговори на такива хора, ами, като им се отговаря постоянно с истината. Проблемът е, че вече завладените от пропагандата не виждат истината. Например, за клевета можеш да осъдиш някого, но когато той произнесе някаква лъжа, която не те засяга пряко, като например лъжата на "Възраждане", че България губи от членството си в ЕС, кой да осъди представителите на "Възраждане", че лъжат. А техните лъжи са толкова много, произнесени без никакъв проблем, че всъщност трябва да се водят безкрайни дела. И не може да има дума срещу дума, защото има тяхната дума срещу факти.
Същото се случи и в началото на войната в Украйна, когато Западният свят изпрати военни кореспонденти там и на тях Русия гледаше като на агенти на този Западен свят, който бил водел война срещу Русия. Което е лъжа.
Една от причините хората да вярват на лъжата, че Русия е нахлула в Украйна, за да предотврати нападение на НАТО срещу себе си, е, че явно дори в училище не се разказват проблемите, липсва контекстът. Няма къде да се чуят истините в общата им връзка с настоящето и миналото.
Много ясно се вижда, че живеем в един свят, в който качествените медии отсъстват. Нашето възприятие за войната и за политическата обстановка у нас изцяло се доминира от едни лични разкази. Т.е. живеем в свят, в който всичко се свежда до личности, които винаги имат за водещи личните си, егоистични намерения. Това е свят, доминиран не от идеи, а от материален интерес.
Когато питам студентите ми защо трябва да изпратим оръжие на Украйна, техните аргументи са, защото това ще е добре за икономиката на страната ни, а не защото са против национализма или войната, например. Това е много смущаващо."
Чуйте целия разговор с Йордан Ефтимов в звуковия файл.
Снимка – Николета АтанасоваНа 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg