Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Замърсяването на въздуха, енергийната ефективност и възобновяемите източници

Снимка: БГНЕС

Качеството на атмосферния въздух в столицата и големите градове на страната е една от най-обсъжданите теми, особено през есенно-зимния период. Какъв процент от замърсяването на атмосферния въздух се дължи на битовото отопление на дърва и въглища? Кои са спорните моменти в  програмата за безвъзмездно финансиране на фотоволтаици за физически лица и кога се очаква да заработи? Кои са стъпките и какво е необходимо за изграждането на домашна фотоволтаична система? – 

Една от най-сериозните причини за замърсяването на въздуха е битово отопление на дърва и въглища. Иво Попов от сдружение "За земята" коментира темата в "Нашият ден":

"На национално ниво над половината от замърсяването с фини прахови частици в населените места се дължи на битовото отопление с твърди горива. Разбира се, изключение са някои градове, които имат сериозни проблеми с индустриални източници на замърсяване – например Гълъбово. По отношение на замърсяването с фини прахови частици вътре в домовете, ние от "За земята" сме направили измерване в домовете на няколко домакинства, в които използват различни уреди на твърдо гориво и на дърва, и установихме, че в тези домове има сериозни проблеми както с фините частици, така и с ултрафините частици и тази среда е изключително нездравословна."

Държавата се опитва да предприема мерки – отваря програми, които да са в помощ на по-доброто качество на въздуха – подмяна на печките, филтри на комините...

"Продължават да текат програми в редица български градове за подмяна на уредите. Не можем да кажем, че няма ефект, разбира се. От друга страна, това става изключително бавно. Има и други проблеми. Ще дам пример за София. По официални статистики би трябвало над 50 хиляди домакинства да подменят уредите, ако искаме да няма отопляващи се с твърдо гориво в града. До момента е постигнато – около няколко хиляди домакинства (под 10 хиляди) за около 3-4 години, което е доста бавно. От друга страна, според нас не е редно държавата или общината да подпомага 100% домакинствата, защото една немалка част от тези домакинства не са бедни и социално слаби, с нормални доходи са и би следвало да имат някакво самоучастие. Може да има различни категории домакинства според доходите. Така ще могат да бъдат обхванати повече домакинства." 

Чуйте повече от звуковия файл.

В началото на годината приключи общественото обсъждане на процедурата по програмата за финансиране на домакинства за изграждане на соларни и фотоволтаични системи. Тя включва финансиране за изграждане на слънчеви инсталации за битова гореща вода и фотоволтаични системи за нуждите на домакинството от електроенергия. Очакваше се програмата да заработи до края на февруари, но тя все още не е активна. 

Какво възпрепятства стартирането ѝ? Александрина Димитрова, началник отдел енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници в Министерството на енергетика, обяснява:

"Общественото обсъждане беше съпътствано от засилен интерес, постъпиха значителен брой въпроси, коментари и предложения от гражданите, които желаят да кандидатстват по националната схема, от компании, които работят в областта на доставката и изграждането на такива инсталации, от Националното сдружение на общините, от неправителствени организации, от операторите на електроразпределителната мрежа. Ние разгледахме всички постъпили въпроси и предложения. Един от доста дискутираните въпроси беше свързан с разрешението за строеж, което трябваше да бъде представено при изграждане на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване и за фотоволтаични системи до 10 киловата, по изискване на съществуващата нормативна уредба. В края на миналата година бяха извършени промени в Закона за устройство на територията. Една от тези промени беше свързана именно с отпадането на това изискване за разрешение за строеж при еднофамилните жилищни сгради. Ние, на база на общественото обсъждане, извършихме промени в условията за кандидатстване и към настоящия момент вече не се изисква разрешение за строеж при изграждането на инсталации за производство на електрическа и топлинна енергия, които използват възобновяеми източници. Процедурата е улеснена от гледна точка на само когато става въпрос за еднофамилни жилищни сгради. Това разрешение за строеж обаче остава като изискване в случай, че жилището се намира в многофамилна жилищна сграда."

Чуйте повече подробности от звуковия файл. 

Откъде трябва да започне човек, за да изгради домашна фотоволтаична система? На този и други въпроси отговарят Даниела Байкова и Цветослав Кьосев, експерти в изграждането на фотоволтаични системи: 
"Първото и най-важно нещо е да вземе решение дали тази система ще бъде за собствени нужди, или за производство и продаване на енергия. Ако е за собствени нужди, то тогава има някакви ограничения за размера на потреблението, но пък регулацията е много по-облекчена. Ако искате да произвеждате повече отколкото ползвате и да продавате енергията, тогава има дълга и сложна процедура с много документи, предварително искане на разрешения и т.н. Като цяло процедурата е сложна.
Когато използвате електроенергията за собствени нужди, трябва задължително да имате имот в регулация и издадена вече партида за ток. Това е минимумът. След това, ако ще изграждате системата на покрив на къща, трябва да имате и становище от конструктор. След това е необходимо да се направи технически проект. Мощността, която се инсталира обикновено на едно домакинство, зависи като цяло от самото домакинство и какво е неговото потребление и разрешената му консумация. Средно се смята, че е между 10 и 30 kW.
Практически пример – ако имаме къща, в която имаме стандартно кухненско оборудване, бойлер и няколко климатика, вероятно консумацията в пиковите часове би била между 10 и 15 kW, зависи от това колко е голяма къщата. Ако къщата е много голяма, има термопомпи и други големи консуматори, може да се стигне до 30 kW. В процеса на проектиране се съобразяват статистическите данни за консумация на конкретното домакинство, на базата на което се избира мощността на системата."
Чуйте още подробности от звуковия файл.

Снимка – БГНЕС и БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15