Руският пианист Андрей Гугнин беше солист на концерта по случай 150-годишнина от рождението на Сергей Рахманинов, състоял се на 31 март в зала "България", със СО на БНР и диригент Марк Кадин. Гугнин дебютира в зала България с "Рапсодия по тема на Паганини".
Пианистът даде специално интервю за програма "Христо Ботев".
“В началото се случи, че Маестро Кадин ме потърси, и ме покани на този концерт. Не сме се запознавали лично преди, но разбира се, съм чувал за Марк, както и той е чувал за мен. Така се зароди това сътрудничество.“
Андрей Гугнин пристигна един ден преди концерта в София и проведе само една репетиция с Радиосимфониците:
"Чувствах се много добре. Мисля, че оркестърът е мотивиран в подходящия дух и по правилен начин подхожда към музиката. Инструменталистите са много подкрепящи, тъй като рапсодията представлява диалог между солист и оркестър. Мисля, че трите съставни части: диригент, солист и оркестър работят много добре. Това ме кара да се вълнувам за концерта".
Във връзка с усложнената обстановка в Европа, пианистът споделя емоциите си:
"Наистина живеем в трагично време. Трябва да кажа че лично за мен не е лесно, но мисля че всяко едно житейско изживяване, дори най-мрачното, по някакъв начин задълбочава моето вътрешно "аз". А музиката е начин на изразяване на пълния спектър емоции, които не винаги можеш да изкажеш с думи. За мен музиката напоследък е спасение. Нещо, което крепи надеждата ми за по-добро бъдеще. Не знам какво бих правил, ако нямах възможността да концертирам. Затова съм възхитен да бъда тук в България, където мисля, че публиката оценява музиката. Въпреки събитията, музиката влияе на публиката и се надявам да им носи щастие и надежда и най вероятно служи на по-висша цел. Музиката, изкуството като цяло – това все пак е най-доброто, което цивилизацията ни е донесла в живота ни".
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg