Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велика сряда – символите на Страстната седмица

За символите на Страстната седмица и за Велика сряда в "Нашият ден“ разказва доц. д-р Костадин Нушев, преподавател в Богословския факултет на СУ “Св. Климент Охридски“.

"Цялата Страстна седмица и всеки един ден от тази Велика седмица, както се нарича в църковния календар, има връзка с Христовите страдания и страсти, които за нас, християните, са много важни и имат спасително значение. За това служението, църковните молитви в храма и участието на тези молитвени последования за вярващите са изключително важни, защото това е едно от най-интензивните богослужения“, пояснява богословът.

След влизането на Исус Христос в Иерусалим и след неговото тържествено посрещане всъщност са тези празнични дни, които ни припомнят това, което се е случило преди Разпятието, преди погребението и преди Възкресението.

В деня на Светата и Велика сряда Иуда Искариотски отишъл при юдейските първенци и уговорил предателството на Христос за тридесет сребърника .

В православието тя се свързва с евангелската Притча за двамата длъжници, в която Иисус Христос сочи опрощаването на грешниците като по-важно от това на праведниците.

"На Велика сряда църквата ни възпоменава предателството на Иуда и тайната вечеря, като има една особеност в богослуженията, че вечерното богослужение на съответния ден се възпоменават събитията, които са се случили на Велики четвъртък", допълва доц. д-р Костадин Нушев.

Църквата на този ден ни показва, че, от една страна, нашият Господ Иисус Христос, който сам е избрал всички свои 12 ученици, е проявил едно велико търпение да приближи до себе си дори Иуда Искариотски, който след това става предател. От друга страна, ни показва, че всеки християнин трябва да бъде верен ученик и всеки, който се е удостоил да бъде на Господната трапеза, да бъде приближен, обичан ученик, както другите апостоли, трябва да остане верен на своя учител дори през тези трудни дни на страдания през Страстната седмица, дори подложен на страх, заплахи, както виждаме с Св. апостол Петър.

"Особено в дни на такава духовна криза, на изпитания е важно ние да се задълбочаваме духовно. Да осмисляме, да преосмисляме понякога нашата християнска вяра, нашата християнска традиция  и идентичност. Особено пред лицето на войната, на бедствията, на големите страдания с толкова много хора, особено когато войната е между два братски, славянски православни народа. Това ни поставя в още по-голяма отговорност пред това да осмислим своята вяра и да разпознаваме понякога и злоупотребите с вярата", посочва доц. Костадин Нушев.

Чуйте подробности в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10