В Страстната седмица обръщаме внимание върху това, което знаем, ала особено върху онова, което не знаем за манастирите – тези средища на религиозното, но и националното познание. Прясно издадената книга – "Манастирите в България" на Христо Шанов ни дава обширни сведения за многобройните – близо 2000 строения на култа от IV до XXI век в земите ни. Първата част на труда му е за манастирите в Северна България.
Говорим за манастирите и като средища на революционна дейност, и като любим обект във фолклора, но и като специфика на архитектурните решения и на обредните изисквания.
Събеседници са Христо Шанов, дългогодишен изследовател на темата, възпитаник на Духовната академия и бивш експерт от Института за паметници на културата, Тони Николов, главен редактор на сп. "Култура", и арх. Цветанка Разсолкова, специалист с богат опит в съвременното храмостроителство.
Христо Шанов разказва за труда си, където са систематизирани знанията и за големите и известни български манастири, но и за останките, за които има малко памет и информация.
Арх. Цветанка Разсолкова, която е проектирала няколко съвременни български храма, обяснява колко е важно тези, които строят нови храмове днес, да са хора „оглашени“, да имат представа за духовната същност на градежите, но и се съкрушава поради малкия брой днешни български монаси; те са едва около 90.
Тони Николов обяснява за зората на монашеските практики в земите на раннохристиянските общности, за Пахомий Велики и за троичното деление в ритуалистиката на храмовете отвътре.
2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg