Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стихотворението като филм или Манифест на видеопоезията от Том Конивес

Том Конивес е канадски артист, преподавател и видеопродуцент. В края на миналата година той курира изложба в Съри, Британска Колумбия, Канада, под названието "Поети с видеокамера", в която се проследява видеопоезията от 1980 до 2020 година. Участват поети и кинотворци от Канада, САЩ, Германия, Италия, Австралия, Аржентина, Белгия, Великобритания, Мексико, Русия, Литва и др. Представени са общо 29 творби, разграничени според използването на текста в тях, включени в пет главни категории видеостихотворения: кинетичен текст, озвучен текст, визуален текст, изпълнение, син(е)поезия. 

В различна степен всички видеостихотворения в изложбата споделят безкомпромисното желание да разширят и в крайна сметка да предефинират поезията за "ерата на екрана", като експериментират с необичайни, провокиращи мисълта съпоставки. Това хронологично изследване е опит да се проследят в исторически контекст направленията във видеопоезията, но и ни разказва повече за самата нея като форма на изкуство.

В "Хралупата" в София бяха преожектирани няколко от тези творби, показани в "Поети с видеокамера", а Мария Михайлова прочете Манифеста на видеопоезията от канадския поет Том Конивес.

Чуйте репортажа от събитието с участието на Мария Михайлова.

Снимка – "Хралупата"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40