Георги Тодоров е православен богослов и публицист, но и художник. Изследовател на историята, културата и изкуството. Автор на множество статии и книги, посветени на православната култура.
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна представя от 7 април до 9 май изложбата "Години на странстване“. Тя обединява живопис, концептуално изкуство, икона и други произведения от различни периоди на творчеството на Георги Тодоров.
“Тази ретроспективна изложба е всъщност интроспективна, защото тя гледа назад във времето и на вътре в това, което се е случило в мен през това време“, казва той.
И допълва, че важното е самата изложба, а не отделните картини. Тя има вътрешна драматургия, вътрешно движение и смисъл. Отделните творби са стъпки по пътя, кадри от драмата, а финалът е една икона и тя дава смисъл за пътя към Бога.
Библейските сюжети
През 1991 г. по време на едно посещение в Япония, когато се изкачва на връх Фуджи се случва преломът, който кара Георги Тодоров да направи една инсталация от камъни 10 метра на 7 метра във формата на православен храм, обърнат към слънцето. Денят съвпада с рождения ден на майката на художника, 25 август. Именно на тогава той разбира, че не бива да гледа към чужбина, към чуждото, а да гледа към своето, християнското.
Изложбата "Храмове“ (март 1992) в централното фоайе на Софийския университет ознаменува новата насока в художествените му търсения – все повече свързани с християнството.
"Това беше все още цивилизационен избор. Аз избрах православната християнска цивилизация, но още не я живеех. И през 1997 г. тази културна ферментация, да я наречем културна, цивилизационни и информационна, т.е външна е станала вътрешна или начин на живот“, посочва Георги Тодоров.
Тази ретроспективна изложба представя дългото пътуване през земи и времена, стилове, жанрове и светогледи. Започна от детските мечтите, преминава през изкушенията на младостта, за да стигне до покаянието в нозете на Господа.
"Последната творба в изложбата е иконата на Христос Вседържител. Тя е започната преди 25 години, нещо не ми хареса тогава, спрях я временно и уж временно, докато стана за дълго. Сега за изложбата я завършим с помощта на мои приятели и тя засия като бисер“, споделя художникът.
Предстои изложбата да бъде представена в родния град на Георги Тодоров - Бургас и в София, и в допълнение през юни ще бъде издаден и каталог.
Документалното киноДокументалният филм "Пътят на воина“, посветен на отец Георги от с. Жегларци. Създаден по сценарии на Георги Тодоров през 2017 г. , той проследява вълнуващия жизнен път на отец Георги със силни кадри от последната година на живота му и от предсмъртните му проповеди.
Човекът, който пълни кадъра е отец Георги. А не нашата работа по него.Ние чрез този духовник, този старец работим и върху себе си и върху всички, които са гледали този филм. Той реабилитира цял един период, кой по времето на социализма е проповядвал без да падне косъм от главата, твърди Георги Тодоров.
Верую"Моето верую е 100% каноничното верую на православната църква“, заявява Тодоров. В допълнение той, посочва:
"Същността на църквата е Господ. Тя е съвършена в своята същност. Тя е съвършена в своето учение. Тя е съвършена в литургията и своята практика. А, ние човеците сме несъвършените, ние сме грешниците.
Поклонническите пътувания
Основен акцент в тези пътувания е посещението на православни храмове, манастири, свети места, участието в богослужения, поклонение пред чудотворни икони и свети мощи.
„Тези поклоннически пътувания, струва ми се са много полезни, защото тези които пътуват с тях са от най-различен вид отношение към църквата. Някои са топлохладни, на дистанция. Други се интересуват. Трети са направили първите крачки. Има съвсем въцърковени, горещо вярващи и за всеки един от тях такова пътуване е една крачка напред и нагоре“, посочва Георги Тодоров.
Посланието
"Христос възкръсна и това осмисля цялата история на човечеството и цялата наша малка история. Цялата наша биография. В крайна сметка всичко се събира в Христовото Разпятие, която пък е неразделна част от Възкресението. Това е центърът на Вселенската история. Смисълът на историята на Вселената е възкръсналият Христос чрез когото и ние ще възкръснем“, казва още Георги Тодоров.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg