Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Седемте стола" с премиера в НАТФИЗ

Снимка: @dramatheatrelovech

Трета премиера за сезона представи Драматичен театър Ловеч. Заглавието е "Седемте стола" и е интерпретация по романа на Иля Илф и Евгений Петров. Сюжетът разказва за служителя на службата по вписванията Иполит Матвеевич Воробянинов, който научава от умиращата си баба, че в един от столовете в хола на старата им къща в град Старгород са скрити огромно количество брилянти. Изкушен от тлъстата печалба, Иполит тръгва да търси семейното имане. По пътя си среща млад авантюрист на име Остап Сюлейман Берта Мария Бендер Бей, известен като Великия комбинатор. Двамата сключват договор за процентно разпределение на съкровището и се заемат заедно с издирването му, споделя режисьора Дамян Тенев:

"Основното в текста е стремежът към материалното. Спектакълът представя свят, препълнен с престъпници. Това е опустошение на душата".


Дамян Тенев използва похвата за клоунадата и тук, както в повечето си режисьорски решения – "Посещението на старата дама", където тя е въплътена като елемент на сатира. Както и маската на пороците, зад която се обезличаваме, която е основен мотив в "Тартюф". Великият комбинатор Остап Бенер оживява в изпълнението на Петко Венелинов, герой, който знае "четиристотин сравнително честни начина за измъкване на пари". В другата главна роля, на Иполит Воробянинов, се представя проф. Пенко Господинов. Това са два персонажа, които както се допълват, така са и коренно различни един от друг. Интересен факт е, че през 1948 г. романът е забранен за публикуване като "груба политическа грешка на издателство "Съветски писател".

Дамян Тенев в студиото на програма „Христо Ботев“
Преводът на текста е на Димитър Загоров. Сценографи са Радостина Тодорова и Елица Андреева. А композитор – Георги Георгиев от група "Остава". Видео дизайнът е дело на Петко Танчев, а дизайнът на плаката е на Драгомир Димчев. Участват още Боряна Бабанова, Георги Грозев, Елица Костова, Павел Емилов, Явор Костов-Яша.

"Седемте стола" ще бъде премиерно представен в София на 18 април от 19 часа, в Голяма зала на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Пътешествие до Виена в Световния ден на кафето

През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето , мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица...

публикувано на 01.10.24 в 09:28