“Рационалният сценарий е да бъде приет нов бюджет и това става все по-вероятно, наблюдавайки конструктивното поведение на основните политически сили“.
Това каза пред БНР доц. д-р Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС и икономически съветник в БСК.
Според него очакванията са бюджетът да стъпи върху концепцията на бюджета на Министерски съвет и на служебното Министерството на финансите, тъй като няма време за разработка на нов. И казва, че ако не се постигне договореност, ще има “удължение на удължаването“ с някои задължителни модификации, защото удължение на миналогодишния бюджет не е достатъчно в новата ситуация.
В ефира на “Нашият ден“ Ножаров изрежда модификациите, които е важно да влязат, ако се състои такова удължение:
“На първо място, това е въпросът за общините, където имаме стандарти за делегирани от държавата дейности. Също така е важно да се разгледат допустимите инвестиционни разходи на общините, с оглед натрупаната инфлация. Важно е и да се обсъдят новите нива на минималната работна заплата и други…“.
Той акцентира и върху това, че България видимо започна да изостава от Румъния и трябва да има “преструктуриране на капиталовите разходи в бюджета“, които миналата година не са били правилно конфигурирани.
Според него е необходима и концепция какво се случва със социално-осигурителната и здравната система.
В предаването Ножаров твърди също, че България започва да плаща цената на политическата криза, защото недостигащите 3 млрд., с които де се балансира бюджетът, са средствата, които България би получила тази година по Плана за възстановяване и устойчивост, които заради липса на реформи могат да бъдат загубени или поне част от тях.
Другият съществен момент според икономиста е, че политическата криза доведе до несигурност в бизнеса.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и..
Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg