Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сандански и Мелник: От миналото към бъдещето

Снимка: Валери Леков

Кои са темите и местата, които свързват миналото, настоящето и бъдещето на Сандански и Мелник в разказа на изследователите от Института за етнология и фолклористика при БАН?

“И Сандански, и Мелник са много свързани с един от революционните периоди в българската история, който е свързан с дейците на ВМРО. Регионът е много интересен, защото освен всичко друго е и граничен“, казва в ефира на “Нашият ден“ Мина Христова института за етнология и фолклористика при БАН.

“Той се намира точно на границата между България РСМ. Регионът предоставя изключително много възможности, както за конфликтност в точките на памет, и за възможности за нейното помиряване и създаване на обща историческа рамка между двете държави“, разказва още тя в ефира на “Нашият ден“.

“Ако говорим за Мелник, там се преплитат много епохи. Това е град от съществено значение в Античността, Средновековието и в съвременната история. Той е населяван от много етнически групи. Днес българите, които живеят там, пренасят традициите от древността и реално продължават различни стари практики“, казва в ефира на “Нашият ден“ Пламена Стоянова от Христова института за етнология и фолклористика при БАН.

Визуализация на епископската базилика в Сандански

20 април е последният ден на годишната конференция на Центъра за върхови постижения "Наследство БГ".

Според Пламена Стоянова подобни конференции дават платформа да се представят резултатите от различни проучвания, извършвани по места. „Специално проектът, върху който ние с Мина Христова работим, се занимава с проучването на културни паметници от местно значение, които не са много популярни в България като цяло. Проверяваме тяхното състояние, доколко те са налични и доколко информацията за тях е вярна и в какво състояние са“, пояснява Стоянова в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празнично богослужение, в първия ден на Възкресение Христово, в митрополитския катедрален храм „Св. Неделя“ в София

Възкресение Христово – празникът на празниците

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари." Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

обновено на 05.05.24 в 13:39

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14