Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четенето – навик, удоволствие, усилие, себенадграждане, общуване

Снимка: Pexels

“Четенето е навик”, “четенето е удоволствие”, “четенето е усилие”, “четенето е себенадграждане”, “общуване едновременно със себе си и със света”.  

Това са някои от посоките в новото издание на предаването “Гласът на времето”.

"Хората, които не са възпитани да четат – няма и да възпитат" – това казва Анна Бодакова от "Читалнята", студентка по социология. И допълва по отношение на четенето – "Трябва по-скоро да градим желание, отколкото достъп".

В предаването участва и преводачката Анджела Родел, наскоро номинирана заедно с писателя Георги Господинов за международната награда “Букър” – за романа “Времеубежище” (“Timeshelter”) – "Това е най-важната награда за преводна литература в света" – напомня преводачката и споделя, че в момента превежда "Случаят Джем" на Вера Мутафчиева.

Стефан Кисьов, Анджела Родел, Анна Бодакова и Теодора Рафаилова
"Мисията на "Аз чета" е да сближаваме читатели. Да сме при новините за книгите, но да не ги отразяваме по сензационен, а по стойностен начин” – това казва и Теодора Рафаилова от сайта “Аз чета”.

Писателят Стефан Кисьов, автор на новия роман посветен на историята на Константин Кирил-Философ “Житиеписецът”.

В предаването се включват и един от най-четящите млади хора според каталога на Столична Библиотека – Андриан Петков и издателят Манол Пейков.

Чуйте интересната дискусия!


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30