Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преиздадоха знаменитата трилогия на Харуки Мураками "1Q84"

Харуки Мураками
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според "Джапан Таймс" тази могъща по своето въздействие творба е задължително четиво за всеки, който иска да има представа от съвременна японска култура. 

"1Q84" в превод на Венцислав К. Венков е и поклон пред Джордж-Оруеловата "1984" (цифрата 9 на японски се произнася като буквата Q). Когато в Япония излизат от печат първите две книги на 1Q84, читателите светкавично разграбват милионния тираж, обсебени изцяло от историята на Аомаме и Тенго и странния паралелен свят, който те обитават. И тогава – година по-късно – за радост на читателите, Мураками съвършено неочаквано публикува книга трета на романа, криеща развръзката на необичайното повествование.

Харуки Мураками е съвършеният посланик на Япония – заглавия като "Спутник, моя любов", "Норвежка гора" и "Кафка на плажа" са литературни събития за Америка и Европа и се продават в милионни тиражи. Определян като един от най-авторитетните представители на постмодернизма, Мураками е изкусен разказвач и носител на няколко световни литературни награди, но е известен също и като преводач и "маниак" на тема джаз. Последното донякъде обяснява полифоничната красота на произведенията му. 

Сборниците с разкази "Мъже без жени”, "Изчезването на слона”, "Първо лице, единствено число“ и "Сляпа върба, спяща жена“ са свидетелство, че талантът му вирее в различни жанрове. След преизданията на романите "Преследване на дива овца“, "На юг от границата, на запад от слънцето“, "Танцувай, танцувай, танцувай“ и "Страна на чудесата за непукисти и краят на света” дойде ред и на култовата трилогия "1Q84".

В настоящото уникално българско издание са събрани трите тома – каза за "Артефир" Десислава Желева, редактор в наше утвърдено издателство.

Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с нея.

Снимки – ЕПА/БГНЕС и изд. Колибри
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътеписи, разкази и стихове: 14 журналисти в уникален социален проект

Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...

обновено на 04.04.25 в 10:30

Вероника Лемишенко открива Първия български международен арфов конкурс

Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..

обновено на 04.04.25 в 09:44

Деян Боев и Стефан Петков в непрестанен диалог за изкуството

В Габрово днес, от 18:30 часа, се открива "Изложба" на Стефан Петков и Деян Боев — личности в непрестанен диалог, независимо от физическата им локация, които представят своята идея за изкуство. Духовната връзка между учител и ученик във възможно най-класическия си вариант е представена чрез живописни произведения, създадени по повод покана от куратора на..

публикувано на 04.04.25 в 09:32

Картини, които разказват истории – изложбата "В душата ми"

Отправяме се към Карлово, където днес, на 4 април, в Общинска библиотека "Д-р Иван Богоров" ще бъде открита първата самостоятелна изложба "В душата ми" на Антония и Мариян Доткин. Събитието започва в 18:00 ч. и обещава на посетителите вълнуващо пътешествие в света на цветовете, емоциите и историята. Изложбата представя разнообразие от..

обновено на 04.04.25 в 09:15

Факли, рецепти и римски празненства – фестивал в Хисаря

Поглеждаме към града на минералните води и древното римско наследство – Хисаря, защото там можем да опитаме храна, приготвена по рецепти на повече от 2000 години . Да разберем как са се хранили римляните и какъв е бил вкусът на древните пиршества. До 6 април Хисаря ще се превърне в жив музей на античната кулинария ! Вторият Античен..

публикувано на 04.04.25 в 09:07