Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дебют на Емануил Иванов с Радиосимфониците

| обновено на 28.04.23 в 07:06
Снимка: emanuilivanov.com

Емануил Иванов ще осъществи дебюта си със Симфоничния оркестър на БНР този петък (28 април от 19 часа) в зала "България". Столичната публика ще има шанса да чуе младия български пианист, който привлече вниманието на международната музикална общност през 2019 г., след като спечели първа награда на международния клавирен конкурс "Феручо Бузони", в Концерта за лява ръка и оркестър от Морис Равел, а на пулта ще застане Росен Миланов.


Композиран между 1929 и 1930 г., концертът е създаден специално за австрийския пианист Паул Витгенщайн, който губи дясната си ръка по време на Първата световна война. Премиерата на произведението е на 5 януари 1932 г., като на Витгенщайн партнира Виенският симфоничен оркестър с Роберт Хегер на пулта. Интересно е, че първоначално пианистът не харесва особено много произведението и решава да го преработи по свой вкус, добавяйки мелодии от оркестъра към клавирната партия, променяйки хармонии, премахвайки цели тактове и пренаписвайки каденците. Когато Равел чува негово изпълнение на частен концерт във Френското посолство във Виена, е напълно скандализиран и макар все пак на премиерата Витгенщайн да представя концерта в композиторската версия, между двамата остава неприятното чувство, породено от творческите различия.

Концертът на Радиосимфониците обаче ще започне с Увертюра и Вакханалия из "Танхойзер" от Рихард Вагнер. Композиторът пише операта между 1843 и 1845, като увертюрата е написана последно, а докато съчинява музиката на първа сцена, Вагнер изпада в такъв творческа устрем, че се разболява. По-късно в автобиографията си той пише, че заради огромното усилие, което му е коствала тази музика, прекарва цели дни в леглото. Въпреки че операта претърпява няколко редакции, композиторът остава неудовлетворен от произведението до края на живота си, като съпругата му Козима пише в дневника си няколко седмици преди Вагнер да почине, че той е споделил, че "все още дължи "Танхойзер" на света".

Програмата на вечерта се допълва от симфония "Данте" от Ференц Лист, в изпълнението на което ще се включи и женският състав от Смесения хор на Българското национално радио с диригент Любомира Александрова. Лист създава творбата като превъплъщение на преминаването на Данте Алигиери през Ада и Чистилището – така са наименовани и двете части на симфонията, като някои музиколози смятат, че произведението всъщност представлява съвкупност от две симфонични поеми, а не симфония в традиционния смисъл на думата. Знае се, че авторът скицира части от произведението още през 40-те години на XIX век, като по време на тези ранни стадии Лист е планирал по време на изпълнение на симфонията да бъдат показвани и картините по "Божествена комедия" на Данте от Бонавентура Дженели. Представяне на творбата заедно с изображенията обаче се осъществява чак 100 години по-късно в Брюксел.

Концертът на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Росен Миланов и Емануил Иванов – пиано, ще бъде излъчен на живо на вълните на програма "Христо Ботев" на 28 април от 19 часа. Събитието също така е част от линията "Изтъкнати млади изпълнители" на Европейския съюз за радио и телевизия и ще бъде излъчено и за радиослушателите в Германия.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44